دوره 12، شماره 2 - ( تابستان 1396 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 146-155 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Parsa P, Rezapur-Shahkolai F, Araghchian M, Afshari M, Moradi A. Medical Procedure Problems from the Viewpoint of Elderly Referrals to Healthcare Centers of Hamadan: A Qualitative Study. sija. 2017; 12 (2) :146-155
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1113-fa.html
پارسا پریسا، رضاپور شاه‌کلایی فروزان، عراقچیان ملیحه، افشاری مریم، مرادی علیرضا. مشکلات اقدامات درمانی از دیدگاه مراجعان سالمند مراکز بهداشتی‌درمانی شهر همدان (مطالعه‌ای کیفی). سالمند: مجله سالمندی ایران. 1396; 12 (2) :146-155

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1113-fa.html


1- مرکز تحقیقات مراقبت از بیماری‌های مزمن در منزل، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
2- مرکز تحقیقات علوم بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
3- گروه فارماکولوژی و سم شناسی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
4- مرکز پژوهشی دانشجویان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران. ، afshari_m20@yahoo.com
5- مرکز پژوهشی دانشجویان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
چکیده:   (2174 مشاهده)

اهداف افزایش سن با ابتلا به بیماری‌ها ارتباط دارد و باعث افزایش مشکلات درمانی در سالمندان می‌شود. با توجه به افزایش سن جمعیت و نیاز به مصرف دارو، شناخت چالش‌های سلامت و مشکلات اقدامات درمانی در سالمندان مهم است. این مطالعه کیفی برای شناسایی مشکلات اقدامات درمانی از دیدگاه سالمندان در شهر همدان انجام شده است.
مواد و روش ها مطالعه کیفی حاضر با رویکرد تحلیل محتوا انجام گرفت. داده‌ها از طریق مصاحبه عمیق نیمه‌ساختاریافته با ۱۵ سالمند مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی شهر همدان در سال ۱۳۹۴ جمع‌آوری شد. روش نمونه‌گیری مبتنی بر هدف بود و از هر دو جنس با تنوع سنی، وضعیت اقتصادی‌اجتماعی و میزان تحصیلات، اطلاعات جمع‌آوری شد. برای تجزیه‌و‌تحلیل از روش تحلیل محتوا استفاده شد. شرکت‌کنندگان و محققان استحکام داده‌ها را تأیید کردند.
یافته ها سالمندان مراجعه‌کننده با میانگین سنی ۶۶/۴۷ و انحراف معیار ۴/۴۷ سال بودند. از ۱۵ سالمند شرکت‌کننده ۶ نفر زن و ۹ نفر مرد بودند. تحلیل داده‌ها منجر به استخراج سه درون‌مایه اصلی به عنوان چالش‌های مصرف دارو در سالمندان شد که شامل علل مربوط به پزشکان، مشکلات مصرف دارو و کمبود داروها و یازده درون‌مایه فرعی هزینه معاینه، بی‌اعتمادی به پزشکان، اهمیت‌ندادن پزشکان به سالمندان، عوارض داروها، زود تمام‌شدن داروها، اثربخشی داروها، نبود داروهای جایگزین، متعددبودن داروها، استفاده از داروهای دیگران، نبود داروها در برخی از داروخانه‌ها و تحویل داروهای تاریخ‌گذشته به سالمندان بود.
نتیجه گیری نتایج مطالعه نشان داد در سالمندان مشکلات اقدامات درمانی وجود دارد. بنابراین می‌توان پس از بررسی مشکلات، با آموزش و مداخلات مناسب، به سالمندان در این زمینه راهنمایی و کمک کرد. مسئولان نیز می‌توانند از یافته‌های این پژوهش برای برنامه‌ریزی استفاده کنند.

متن کامل [PDF 4538 kb]   (1101 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1327 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروسازی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb