دوره 12، شماره 2 - ( تابستان 1396 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 146-155 | برگشت به فهرست نسخه ها
1- گروه بهداشت مادر و کودک، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی همدان، همدان، ایران.
2- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی همدان، همدان، ایران.
3- گروه فارماکولوژی و سم‌شناسی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی همدان، همدان، ایران.
4- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی همدان، همدان، ایران. ، afshari_m20@yahoo.com
چکیده:   (250 مشاهده)

اهداف افزایش سن با ابتلا به بیماری‌ها ارتباط دارد و باعث افزایش مشکلات درمانی در سالمندان می‌شود. با توجه به افزایش سن جمعیت و نیاز به مصرف دارو، شناخت چالش‌های سلامت و مشکلات اقدامات درمانی در سالمندان مهم است. این مطالعه کیفی برای شناسایی مشکلات اقدامات درمانی از دیدگاه سالمندان در شهر همدان انجام شده است.
مواد و روش ها مطالعه کیفی حاضر با رویکرد تحلیل محتوا انجام گرفت. داده‌ها از طریق مصاحبه عمیق نیمه‌ساختاریافته با 15 سالمند مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی شهر همدان در سال 1394 جمع‌آوری شد. روش نمونه‌گیری مبتنی بر هدف بود و از هر دو جنس با تنوع سنی، وضعیت اقتصادی‌اجتماعی و میزان تحصیلات، اطلاعات جمع‌آوری شد. برای تجزیه‌و‌تحلیل از روش تحلیل محتوا استفاده شد. شرکت‌کنندگان و محققان استحکام داده‌ها را تأیید کردند.
یافته ها سالمندان مراجعه‌کننده با میانگین سنی 47/66 و انحراف معیار 47/4 سال بودند. از 15 سالمند شرکت‌کننده 6 نفر زن و 9 نفر مرد بودند. تحلیل داده‌ها منجر به استخراج سه درون‌مایه اصلی به عنوان چالش‌های مصرف دارو در سالمندان شد که شامل علل مربوط به پزشکان، مشکلات مصرف دارو و کمبود داروها و یازده درون‌مایه فرعی هزینه معاینه، بی‌اعتمادی به پزشکان، اهمیت‌ندادن پزشکان به سالمندان، عوارض داروها، زود تمام‌شدن داروها، اثربخشی داروها، نبود داروهای جایگزین، متعددبودن داروها، استفاده از داروهای دیگران، نبود داروها در برخی از داروخانه‌ها و تحویل داروهای تاریخ‌گذشته به سالمندان بود.
نتیجه گیری نتایج مطالعه نشان داد در سالمندان مشکلات اقدامات درمانی وجود دارد. بنابراین می‌توان پس از بررسی مشکلات، با آموزش و مداخلات مناسب، به سالمندان در این زمینه راهنمایی و کمک کرد. مسئولان نیز می‌توانند از یافته‌های این پژوهش برای برنامه‌ریزی استفاده کنند.

متن کامل [PDF 4685 kb]   (93 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (9 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروسازی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۰