دوره 12، شماره 1 - ( بهار 1396 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 30-43 | برگشت به فهرست نسخه ها
1- گروه جمعیت‌شناسی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه تهران، تهران، ایران. ، darabi1398@yaho.com
2- استادیار گروه جمعیت‌شناسی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (1215 مشاهده)

اهداف هدف از انجام این مطالعه بررسی و مقایسه روند سال‌خوردگی جمعیت در کشورهای اروپایی و آسیایی طی سال‌های 1950 تا 2015 است. 
مواد و روش‌ها روش انجام این مطالعه به صورت تحلیل ثانویه است. داده‌های استفاده‌شده از داده‌های بخش جمعیت سازمان ملل متحد برای 90 کشور اروپایی و آسیایی گرفته شده است. روش آماری استفاده‌شده، تحلیل پیشینه بقاست. داده‌ها با استفاده از روش آماری stata و روش‌های ناپارامتری برآورد تابع بقای کپلان میر، نلسن الن و مدل نیمه‌پارامتری مخاطره متناسب کاکس تحلیل شدند.
یافته‌ها یافته‌ها نشان داد نرخ باروری کلی و امید زندگی در دو قاره اروپا و آسیا به سمت همگرایی پیش می‌رود. احتمال سال‌خوردگی با نرخ باروری کلی رابطه منفی و با امید زندگی رابطه مثبت دارد. برآورد تابع بقا و مخاطره تجمعی برای دو منطقه آسیا و اروپا در سال 2015 نشانگر آن است که احتمال سال‌خوردگی در این دو منطقه به طور معناداری متفاوت است. تابع بقای سال‌خوردگی برای کشورهای اروپایی به صفر نزدیک شده است؛ این بدان معناست که بیشتر کشورهای اروپایی وارد مرحله سال‌خوردگی جمعیت شده‌اند، درحالی‌که احتمال بقای سال‌خوردگی برای کشورهای آسیایی بیشتر از 75/0 است. 
نتیجه‌گیری بر اساس نتایج این پژوهش، طی سال‌های 1950 تا 2015 درصد سال‌خوردگی جمعیت در همه مناطق قاره اروپا با فاصله فاحشی بیشتر از کشورهای آسیایی است. با توجه به کاهش سریع نرخ باروری و افزایش امید زندگی طی دهه‌های اخیر در مناطق کمتر توسعه‌یافته قاره آسیا، پیش‌بینی می‌شود روند سال‌خوردگی جمعیت بر خلاف دهه‌های گذشته در این مناطق سرعت بیشتری به خود بگیرد و درنهایت تا سال 2050، این شاخص در کشورهای آسیایی از کشورهای اروپایی پیشی بگیرد.

متن کامل [PDF 5748 kb]   (456 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (124 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱۱