دوره 12، شماره 1 - ( بهار 1396 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 115-104 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده علوم انسانی، واحد تاکستان، دانشگاه آزاد اسلامی، تاکستان، ایران. ، monasarhadi@yahoo.com
2- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده مدیریت و حسابداری، واحد قزوین، دانشگاه آزاد اسلامی، قزوین، ایران.
3- گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران.
چکیده:   (5762 مشاهده)

اهداف سطوح بالای سایتوکاین‌های ضد التهابی اینترلوکین-۱۰ و اینترلوکین-۱۵ و سطح پایین پروتئین واکنش‌گر C با طول عمر بالاتر مرتبط است. تأثیر فعالیت ورزشی منظم روی این سایتوکاین‌ها در زنان یائسه به‌خوبی بررسی نشده است.
مواد و روش ها ۱۵ زن یائسه فعال و ۱۵ زن یائسه غیرفعال با دامنه سنی ۵۰ تا ۶۰ سال به‌طور تصادفی برای پژوهش انتخاب شدند. معیارهای پژوهش برای گروه غیرفعال شامل عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن، عدم استعمال دخانیات، عدم جراحی در یک سال اخیر، سپری‌شدن یک سال از زمان یائسگی و برای گروه فعال داشتن فعالیت ورزشی منظم با شدت متوسط (هفته‌ای سه جلسه در حداقل شش ماه و حداکثر یک سال گذشته) بود. فعالیت‌های ورزشی گروه فعال ترکیبی از پیاده‌روی، جاگینگ و تمرینات مقاومتی بود. پس از ۱۲ ساعت ناشتابودن نمونه‌ها از آن‌ها نمونه خونی از سیاهرگ دست چپ در حالت نشسته و استراحت گرفته شد. سرم با دستگاه سانتریفیوژ در دور ۴ هزار، به مدت ۵ دقیقه از خون جدا شد و برای اندازه‌گیری اینترلوکین-۱۰ و اینترلوکین-۱۵ و پروتئین واکنش‌گر C استفاده شد. برای مقایسه نتایج در گروه فعال و غیرفعال از آزمون تی مستقل استفاده شد. تمام محاسبات آماری در سطح معناداری ۰/۰۵ انجام گرفت.
یافته ها نتایج نشان داد فعالیت ورزشی منظم باعث کاهش معنادار پروتئین واکنش‌گر C، افزایش معنادار اینترلوکین-۱۵ و افزایش غیرمعنادار اینترلوکین-۱۰ در زنان یائسه فعال نسبت به زنان یائسه غیرفعال شده است.
نتیجه گیری احتمالاً فعالیت ورزشی منظم از طریق کاهش التهاب و افزایش سایتوکاین‌های ضدالتهابی زنان یائسه مسن در برابر بیماری‌های مزمن مقابله می‌کند و شاید از این طریق در افزایش طول عمر مؤثر باشد.

متن کامل [PDF 4665 kb]   (2593 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (4727 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1395/6/27 | پذیرش: 1395/10/2 | انتشار: 1396/3/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.