دوره 12، شماره 4 - ( زمستان 1396 )                   جلد 12 شماره 4 صفحات 446-457 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bitarafan L, Kazemi M, Yousefi Afrashte M. Relationship Between Styles of Attachment to God and Death Anxiety Resilience in the Elderly. Salmand. 2018; 12 (4) :446-457
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1296-fa.html
بیطرفان لیلا، کاظمی محمود، یوسفی افراشته مجید. رابطه سبک‌های دلبستگی به خدا و تاب‌آوری با اضطراب مرگ در سالمندان. مجله سالمندی ایران. 1396; 12 (4) :446-457

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1296-fa.html


1- گروه روان‌شناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه زنجان، زنجان، ایران.
2- دکتر، گروه روان‌شناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه زنجان، زنجان، ایران. ، mjduosefi@gmail.com
چکیده:   (137 مشاهده)
اهداف در جوامع امروزی سالمندان یکی از گروه‌های اجتماعی روبه‌رشد هستند که با توجه به هرم سنی اهمیت روزافزونی یافته‌اند. این مطالعه با هدف بررسی رابطه ساده و چندگانه سبک‌های دلبستگی به خدا و تاب‌آوری با اضطراب مرگ در سالمندان شهر زنجان انجام شده است.
مواد و روش ها مطالعه حاضر مطالعه‌ای توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش شامل همه سالمندان شهر زنجان در سال‌های ۹۶-۱۳۹۵ بود که بیش از ۶۵ سال داشتند. به شیوه نمونه‌گیری در دسترس ۲۴۲ نفر انتخاب شدند و برای جمع‌آوری اطلاعات به آن‌ها مراجعه شد. از این تعداد به دلیل همکاری کامل نکردن و مخدوش‌بودن، پرسش‌نامه  ۱۱ نفر کنار گذاشته شد و داده های ۲۳۱ نفر وارد تحلیل شد. ابزار استفاده‌شده در این پژوهش مقیاس اضطراب مرگ تمپلر، پرسش‌نامه  دلبستگی به خدا بک و مک دونالد و مقیاس تاب‌آوری کونور و دیویدسون بود. برای تحلیل داده‌ها از روش‌های آماری ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندگانه استفاده شد.
یافته ها نتایج ضریب همبستگی نشان داد که همبستگی بین اضطراب مرگ با توجه به خدا ۰/۵۶-، با اعتماد در مقابل بی‌اعتمادی ۰/۶۵-، با توکل به خدا ۰/۵۳-، با ارتباط با خدا ۰/۶۸- و بین کل دلبستگی به خدا و اضطراب مرگ ۰/۶۸-، و در نهایت بین تاب‌آوری و اضطراب مرگ ۰/۵۴- به دست آمد که همگی در سطح ۰/۰۱ معنی‌دار هستند. همچنین تحلیل رگرسیون چندگانه نشان داد که متغیرهای پیش‌بین ۶۴ درصد واریانس اضطراب مرگ را تبیین می‌کنند.
نتیجه گیری نتایج نشان داد که بین سبک‌های دلبستگی به خدا و تاب‌آوری با اضطراب مرگ رابطه منفی و معنی‌داری وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود مسئولان مربوطه به آموزش و مهارت‌های لازم در خصوص تاب‌آوری و اعتقاد به خدا و خداباوری در دوره سالمندی و مراکز نگهداری سالمندان توجه کنند.
متن کامل [PDF 5112 kb]   (38 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb