مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه گنبد کاووس ، me.ghezelseflo@gmail.com
2- دانشگاه گنبد کاووس
چکیده:   (3017 مشاهده)
اهداف: با توجه به رشد جمعیت سالمندان، توجه به سلامت روانشناختی آنها حایز اهمیت است. بنابراین هدف پژوهش حاضر بررسی نقش خود_دلسوزی در پیش بینی احساس تنهایی و خودکارآمدی سالمندان بود.
مواد و روش ها: این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی است. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی سالمندان مقیم شهر گنبد کاووس بودند که تعداد ۱۲۰ نفر (۷۰ زن و۵۰ مرد) آنها به شیوه نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ها مقیاس احساس تنهایی (راسل،۱۹۹۶)، مقیاس خودکارآمدی (شرر و مدوکس،۱۹۸۲) و مقیاس خود_ دلسوزی (نف،۲۰۰۳) بود. برای تجزیه و تحلیل داده ها از روش همبستگی پیرسون و رگرسیون چند متغیری استفاده شد.
یافته ها: میانگین و انحراف استاندارد سن زنان به ترتیب (۶۴/۲۲ و ۴/۴۲) و میانگین و انحراف استاندارد سن مردان به ترتیب (۶۶/۲۵ و ۳/۵۲) است. همچنین۵۸ درصد شرکت کنندگان را زنان و ۴۲ درصد آن را مردان تشکیل می دهند. نتایج نشان داد که نمره کل خود_دلسوزی و حیطه های آن ( خودمهربانی، نقاط مشترک انسان ها و ذهن آگاهی) با احساس تنهایی، رابطه منفی معنی دار و با خودکارآمدی، رابطه مثبت معنی دار دارد(≤۰/۰۰۱P). قضاوت کردن خود، انزوا و بها دادن بیش از حد به هیجانات منفی با احساس تنهایی، رابطه مثبت معنی دار و با خودکارآمدی، رابطه منفی معنی دار داشت (≤۰/۰۰۱P)
 ۴۳% واریانس احساس تنهایی به وسیله خودمهربانی، قضاوت کردن خود، نقاط مشترک انسان ها، انزوا، ذهن آگاهی و نمره کل خود_دلسوزی تبیین می شد(≤۰/۰۰۱P). خودمهربانی، قضاوت کردن خود، ذهن آگاهی، انزوا  و نمره خود_دلسوزی کل ۳۸% واریانس خودکارآمدی را پیش بینی می کرد(≤۰/۰۰۱P)
نتیجه گیری: براساس این یافته ها می توان نتیجه گرفت که خود_دلسوزی نقش موثری در کاهش احساس تنهایی و افزایش خودکارآمدی دارد.
اهداف: با توجه به رشد جمعیت سالمندان، توجه به سلامت روانشناختی آنها حایز اهمیت است. بنابراین هدف پژوهش حاضر بررسی نقش خود_دلسوزی در پیش بینی احساس تنهایی و خودکارآمدی سالمندان بود. 
متن کامل [PDF 2699 kb]   (1063 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1396/9/22 | پذیرش: 1397/4/18 | انتشار: 1397/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb