دوره 17، شماره 1 - ( بهار 1401 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 133-124 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه ارتقا سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
2- گروه سالمندی، دانشکده علوم تربیتی و رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
3- گروه کاردرمانی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
4- گروه ارتقا سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، شیراز، ایران. ، a_asadollahi@sums.ac.ir
چکیده:   (1552 مشاهده)
اهداف یکی از پیامدهای سالخوردگی جمعیت، افزایش سندرم فرتوتی است. این سندرم می‌تواند با تهدید تعادل و تحرک سالمندان بر زندگی مستقل و فعالیت‌های اجتماعی آنان اثرات سوئی داشته باشد. هدف از این مطالعه، بررسی تأثیر تمرینات کوتاه مدت وضعیتی‌ـ‌تعادلی بر تعادل و محدودیت‌های عملکردی در زنان سالمند مبتلا به سندرم فرتوتی است.
مواد و روش ها مطالعه کارآزمایی بالینی حاضر بر روی 54 زن سالمند که براساس مقیاس فرتوتی فراید مبتلا به سندرم فرتوتی بودند، انجام شد. شرکت‌کنندگان از یکی از مراکز روزانه سالمندان شهر شیراز به‌صورت تصادفی ساده انتخاب و به دو گروه آزمایش (27 نفر) و کنترل (27 نفر) تقسیم شدند. برای گروه آزمایش 12 جلسه تمرینات کوتاه‌مدت وضعیتی‌ـ‌تعادلی برگزار شد. داده‌ها با استفاده از شاخص سندرم فرتوتی فراید، پرسش‌نامه ترس از سقوط و محدودیت حرکتی، آزمون کوتاه تعادل برگ در ابتدای مطالعه و پایان مداخله جمع‌آوری شد و با استفاده از نسخه 25 نرم افزار SPSS مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند
یافته ها میانگین سنی شرکت‌کنندگان 66/77 سال بود و 94/4 درصد شرکت‌کنندگان حداقل به یک بیماری مزمن مبتلا بودند. به دنبال اجرای مداخله در میانگین نمرات شاخص‌های فعالیت فیزیکی و مدت زمان راه رفتن از مقیاس فرتوتی فراید، تعادل و محدودیت حرکتی سالمندان در گروه آزمایش بهبود معنادار دیده شد. مداخله نتوانست تأثیر معناداری بر سایر شاخص‌های فرتوتی فراید یعنی کاهش وزن ناخواسته، خستگی روحی و قدرت چنگش دست در گروه آزمایش ایجاد کند.
نتیجه گیری تمرینات وضعیتی‌ـ ‌تعادلی باعث بهبود قابل توجه شاخص‌های فیزیکی فرتوتی، محدویت حرکتی و عملکردی در فعالیت‌های روزمره زندگی در سالمندان فرتوت شود.
متن کامل [PDF 2774 kb]   (475 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (181 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1400/1/16 | پذیرش: 1400/4/13 | انتشار: 1401/1/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.