دوره 1، شماره 2 - ( زمستان 1385 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 132-139 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


سازمان بهزیستی استان اردبیل، اردبیل، ایران.
چکیده:   (14606 مشاهده)

اهداف: این پژوهش در چهارچوب اهداف طرح توانمندسازی سالمندان روستایی و به‌منظور تعیین وضعیت موجود سلامت سالمندان روستایی (ازجمله میزان شیوع معلولیت و انواع آن و میزان شیوع بیماری‌ها و انواع آن در بین سالمندان روستایی) به قصد ارائه خدمات مختلف پیشگیرانه، پزشکی و توانبخشی به آن‌ها اجرا شده است. تعیین وضعیت اجتماعی سالمندان از ابعاد مختلف و همچنین تعیین نیازمندی‌های اساسی سالمندان روستایی برای ارائه خدمات مرتبط با آن‌ها از اهداف دیگر این پژوهش به‌شمار می‌روند.

مواد و روش‌ها: در این پژوهش از روش پژوهشی توصیفی از نوع «مطالعات پیمایشی مقطعی» استفاده شده است. برای جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها از دو نوع پرسش‌نامه استفاده شده است: «پرسش‌نامه ارزیابی وضعیت اجتماعی و سلامت سالمندان» و «پرسش‌نامه نیازسنجی سالمندان». این طرح در بخش کورائیم شهرستان نیر از استان اردبیل اجرا شده است. این بخش 34 روستا و 14383 نفر جمعیت و 491 نفر جمعیت بالای 60 سال دارد. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از روش‌های آمار توصیفی (فراوانی و درصد) با استفاده از نرم افزار SPSS اقدام شده است.

نتیجه‌گیری: نسبت سالمندی در شهرستان مذکور 3.41درصد برآورد شد. 28.8درصد از سالمندان همسران خود را از دست داده‌اند و 70.1درصد آن‌ها متأهل هستند. 14.3درصد از آن‌ها توانایی انجام امور شخصی خود را ندارند. 8.6درصد از آن‌ها به تنهایی زندگی می‌کنند. 8.4درصد از آن‌ها تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند. 8.4درصد از آن‌ها دچار انواع مختلف معلولیت هستند، بیشترین میزان شیوع معلولیت مربوط به معلولیت شنوایی با 3.7درصد است. 50.5درصد از آن‌ها دارای انواع مختلف بیماری هستند. بیماری‌های قلبی و فشار خون با شیوع 25.3درصد شایع‌ترین نوع بیماری در بین سالمندان است. 20درصد از سالمندان، نیازمند تغذیه، پوشاک و مسکن، 19درصد نیازمند خدمات پزشکی و بهداشتی، 10درصد نیازمند خدمات توانبخشی، 41درصد نیازمند برنامه های اوقات فراغت و 10درصد نیازمند تکریم و ارزش گذاری اجتماعی هستند.

متن کامل [PDF 1106 kb]   (3296 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۰ | پذیرش: ۱۳۸۵/۸/۱۰ | انتشار: ۱۳۸۵/۱۰/۱۱