دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1392 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 53-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات سالمندی، دانشگاه علوم بهزیستی توانبخشی، تهران، ایران. ، akbarikamrani@gmail.com
چکیده:   (17212 مشاهده)

هدف: تشخیص زودهنگام اختلالات شناختی برای به‌کارگیری به‌موقع درمان‌های جدید اهمیت ویژه‌ای دارد که این مهم بدون وجود ابزارهای ارزیابی شناختی مناسب ممکن نمی شود. آزمون ترسیم ساعت یک آزمون ساده و ارزان برای ارزیابی شناختی سالمندان است که در مراکز مراقبتی اولیه سالمندان قابل استفاده می باشد. هدف تحقیق حاضر، تعیین پایایی و روایی آزمون شناختی ترسیم ساعت در سالمندان بود.

روش بررسی: برای سالمندان با سواد مراجعه کننده به انجمن آلزایمر ایران (شامل بیماران و سالمندان سالم)، با روش نمونه گیری در دسترس، در مدت 5 ماه،  دومجری آزمون ترسیم ساعت با روش امتیازبندی شولمان اصلاح شده را انجام دادند. سپس آزمون کوتاه وضعیت شناختی(MMSE) برای آنها انجام شد. برای حدود یک چهارم شرکت کنندگان،  ، هفتۀ بعد نیز آزمون ترسیم ساعت انجام شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخۀ ۲۰ تحلیل شد. پایایی بین ارزیابان، با محاسبۀ ICC و پایایی آزمون - بازآزمون، با محاسبۀ ضریب توافق کاپا تعیین شد. روایی هم‌زمان آزمون ترسیم ساعت و MMSE با استفاده از ضریب هم‌بستگی اسپیرمن محاسبه شد.

یافته‌ها:  ۷۴ سالمند با میانگین سنی ۷۲ سال و با نسبتِ مساوی مرد و زن در این طرح شرکت کردند. مقدار ICC برای پایایی بین ارزیابان، 0/964 با 0/001>P بود. ضریب توافق کاپا بین امتیازات آزمون ترسیم ساعت در آزمون مجدد، 0/554 بود (0/001>P). ضریب هم‌بستگی اسپیرمن برای امتیاز آزمون ترسیم ساعت و MMSE، 0/782 و در سطح 0/001>P معنی‌دار بود.

نتیجه‌گیری: آزمون ترسیم ساعت در سالمندان باسواد در نمونه تهرانی، از روایی و پایایی مطلوب برخوردار است و می‌توان آن را به‌عنوان یکی از ابزارهای معتبر ارزیابی شناختی سالمندان ایرانی، به‌کار گرفت.

واژه‌های کلیدی: آزمون ترسیم ساعت، روایی، پایایی، MMSE
متن کامل [PDF 543 kb]   (4832 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1392/1/5 | پذیرش: 1392/3/20 | انتشار: 1392/4/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.