دوره 15، شماره 1 - ( بهار 1399 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 53-42 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه سالمندی، مرکز تحقیقات سالمندی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
2- گروه سالمندی، مرکز تحقیقات سالمندی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران. & مؤسسه تحقیقات سالمندی مالزی، دانشگاه پوترای مالزی، مالزی. ، yabolfathi@gmail.com
چکیده:   (2892 مشاهده)
اهداف: مطالعات نشان می‌دهد که رابطه‌ نوه‌‌ها با پدربزرگ/مادربزرگ‌ها تأثیر متقابلی روی سلامتی و کیفیت زندگی هر دو گروه دارد. در حال حاضر، ابزاری برای ارزیابی این رابطه در ایران وجود ندارد. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی روایی و پایایی نسخه‌ فارسی پرسش‌نامه رابطه نوه-پدربزرگ/مادربزرگ انجام شد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر از نوع مقطعی بود و روی ۵۰۵ دانش‌آموز دختر و پسر مقاطع تحصیلی دبستان، متوسطه دوره اول و دوم که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای تصادفی انتخاب شده بودند، در شهر جهرم در سال ۱۳۹۷ انجام شد. در این پژوهش از پرسش‌نامه‌ دموگرافیکی و پرسش‌نامه رابطه نوه-پدربزرگ/مادربزرگ استفاده شد؛ همچنین از روایی محتوا، روایی صوری، روایی سازه و پایایی درونی و از آزمون‌های آنالیز واریانس، تی مستقل و همبستگی استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز از نرم‌افزار‌های AMOS و SPSS نسخه ۲۳ استفاده شد.
یافته ها: میانگین سنی دانش‌آموزان شرکت‌کننده ۱۲.۸۸ سال با انحراف معیار ۲.۶۷ بود. روایی محتوا به وسیله CVI، ۰.۹۸ به دست آمد. شرکت‌کنندگان سؤالات پژوهش را از لحاظ ساده بودن، واضح بودن و قابل درک بودن تأیید کردند. پایایی درونی از طریق آلفای کرونباخ ۰.۸۹ به دست آمد. آلفای کرونباخ برای بُعد عاطفی نوه‌ها با پدربزرگ/مادربزرگ‌ها ۰.۸۴ و برای بُعد مشارکتی ۰.۸۳ به دست آمد. شاخص‌های مربوط به روایی سازه نشان دادند که پرسش‌نامه از برازش مطلوبی برخوردار است (GFI=۰/۰۹۶۴ ،CMIN=۲/۵۰۴ ،AGFI=/۰۹۳۸ ،RMSEA=۰/۰۵۹).
نتیجه گیری: نتایج حاصل از مطالعه حاضر نشان داد که نسخه‌ فارسی پرسش‌نامه رابطه نوه-پدربزرگ/مادربزرگ از روایی و پایایی مطلوبی برخوردار است. پیشنهاد می‌شود مطالعات بیشتری برای ارزیابی روایی و پایایی پرسش‌نامه رابطه نوه-پدربزرگ/مادربزرگ انجام شود.
متن کامل [PDF 4461 kb]   (1831 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (476 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1397/9/13 | پذیرش: 1398/10/1 | انتشار: 1399/1/13

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.