دوره 17، شماره 1 - ( بهار 1401 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 15-2 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل، بابل، ایران.
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل، بابل، ایران. ، samaneh.pourhadi@gmail.com
3- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل، بابل، ایران.
4- مرکز تحقیقات علوم اعصاب، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل، بابل، ایران.
5- معاونت بهداشتی، دانشگاه علوم‌پزشکی سبزوار، سبزوار، خراسان‌رضوی، ایران.
چکیده:   (2720 مشاهده)
اهداف سرعت زیاد رشد جمعیت سالمندان موجب بروز مشکلات بیشتری نظیر کاهش استقلال می‌شود. با توجه به اهمیت انجام مستقل فعالیت‌های روزمره زندگی در سالمندان، این مطالعه با ‌هدف تعیین ارتباط بین حمایت اجتماعی، وضعیت شناختی و علائم افسردگی با فعالیت‌های روزمره زندگی در سالمندان شهر ‌امیرکلا انجام شد. 
مواد و روش ها این مطالعه آزمایش-کنترلی همسان‌شده، قسمتی از فاز اول طرح ‌کوهورت سالمندان شهر ‌امیرکلا است که بر روی کلیه افراد 60‌ سال و بالاتر شهر ‌امیرکلا انجام شد. برای گردآوری داده‌ها از پرسش‌نامه‌های مختلف شامل مشخصات جمعیت‌شناختی، ارزیابی مختصر ذهنی، شاخص حمایت اجتماعی دوک، افسردگی سالمندان، فعالیت‌های روزانه زندگی و فعالیت‌های ابزاری روزانه زندگی استفاده شد. تجزیه‌ و تحلیل آماری متغیرها با استفاده از آزمون‌های آماری توصیفی (فراوانی، میانگین و انحراف‌معیار) و تحلیلی (تی مستقل، رگرسیون لجستیک شرطی) با کمک نسخه 21 نرم‌افزار SPSS انجام شد.
یافته ها در این مطالعه، میانگین وضعیت شناختی در سالمندان بدون ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی به‌طور معنا‌داری بیشتر از سالمندان با ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی بود (0/001=P). همچنین در سالمندان با ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی، میانگین نمره افسردگی و وجود بیماری به‌طور معنا‌داری بیشتر و میانگین حمایت اجتماعی و توانایی برای انجام فعالیت‌های ابزاری روزانه زندگی به‌طور معنا‌داری کمتر بود (0/001=P). یافته‌های آنالیز رگرسیون لجستیک شرطی تعدیل‌شده نشان ‌داد در سالمندان دارای اختلال شناختی، بیماری‌های مزمن و نابرخوردار از حمایت اجتماعی، شانس ناتوان شدن در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی بیشتر است (05/P<0). 
نتیجه گیری وجود اختلال شناختی و ابتلا به بیماری‌های مزمن هم‌زمان در سالمندان، بیشترین نقش را در ایجاد ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی دارد. این در حالی است که افزایش حمایت اجتماعی در افزایش توانایی انجام فعالیت‌های روزمره زندگی سالمندان مؤثر بوده است. بنابراین غربالگری سالانه سالمندان از ‌نظر وضعیت سلامت و ابتلا به بیماری‌های مزمن، وجود وضعیت شناختی و بهبود و گسترش شبکه حمایت اجتماعی سالمندان می‌تواند نقش ‌مؤثری در پیشگیری از ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی داشته باشد.
متن کامل [PDF 6012 kb]   (1232 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (416 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1399/8/10 | پذیرش: 1400/3/11 | انتشار: 1401/1/12

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.