مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات دانشجویی، گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل، بابل، ایران.
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل، بابل، ایران.
3- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل، بابل، ایران. ، samaneh.pourhadi@gmail.com
چکیده:   (316 مشاهده)
اهداف: یکی از راه های بهبود مشارکت‌های اجتماعی سالمندان، متناسب‌سازی، تأمین ایمنی و استقلال سالمندان در مکان‌های مورد استفاده آنان است. با توجه به رشد سریع جمعیت سالمندان در ایران و همچنین نقش مهم مساجد به عنوان یکی از اصلی ترین پایگاه های مذهبی - معنوی سالمندان ، انجام مطالعاتی جهت تعیین مؤلفه‌های ساختاری مساجد از منظر سالمندشناسی و ارگونومی با محدودیت مواجه است. بنابراین هدف مطالعه حاضر،  تبیین مولفه‌های تناسب ساختاری مساجد دوستدار سالمند بود.
مواد و روش‏ها: پژوهش حاضر با رویکرد کیفی و با کاربرد روش تحلیل محتوا در سال 1399 انجام شده است. جامعه مورد پژوهش را سالمندان مراجعه کننده به مساجد شهر بابل تشکیل دادند که توانایی برقراری ارتباط موثر و تمایل به مشارکت در تحقیق را دارا بودند. انتخاب مساجد به عنوان محیط پژوهش براساس توزیع جغرافیایی (در چهار منطقه شمال، جنوب، شرق و غرب شهر بابل) انجام شد. روش جمع‌آوری داده‌ها به صورت مصاحبه عمیق و نیمهساختارمند تا رسیدن به سطح اشباع داده‌ها، ادامـه یافـت. هر مصاحبه بعد از اجرا بلافاصله پیاده و سپس بر اساس روش مرحله ای کاول[1]، تحلیل گردید.
یافته‌ها: در این مطالعه مصاحبه با 18 سالمند 61 تا 72 سال (با میانگین و انحراف معیار 2/99±66/33 سال) انجام شد، که 13 نفر از آنان(72/22 درصد) مونث بودند. داده‌های این پژوهش در پنج طبقه اصلی و هجده زیر طبقه قرارگرفتند که مولفه‌های تناسب ساختاری مساجد سالمند دوست را به تصویر می‌کـشند. طبقات اصلی استخراج شده شـامل: محیط خارجی، محیط داخلی، تجهیزات، برخورداری از امکانات اولیه رفاهی و تسهیلات داخلی بود.
نتیجه‏گیری: نتیجه‌ی این پژوهش، بیانگر ادراکات  سالمندان از موانع و مشکلات ساختاری موجود در استفاده آن‌ها از محیط مسجد بود. مولفه‌های تعیین شده در این تحقیق می‌تواند در شناسایی، اولویت‌بندی نیازها و انتخاب نوع مداخلات در متناسب‌سازی محیط مساجد با ویژگی‌های سالمندان کمک نماید.


[1]. Kvale's step by step method
متن کامل [PDF 834 kb]   (164 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: معارف
دریافت: 1399/10/4 | پذیرش: 1399/12/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb