مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران
2- گروه روانشناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران ، mazaheri@hamoon.usb.ac.ir
چکیده:   (401 مشاهده)
اهداف: سالمندی دوران حساسی از زندگی است. با توجه به افزایش جمعیت سالمندان و احتمال وقوع اختلال شناختی خفیف و افسردگی در سالمندان، بهبود وضعیت شناختی و افسردگی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر و افزایش کیفیت زندگی سالمندان ضروری است. هدف از انجام پژوهش حاضر، تعیین تأثیر توانبخشی شناختی بر وضعیت شناختی و افسردگی سالمندان مبتلا به اختلال شناختی خفیف بود.
مواد و روش­ ها: طرح پژوهش، نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون-پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش، سالمندان مرد 60 سال به بالای مبتلا به اختلال شناختی خفیف ساکن سرای سالمندان (شهر کرمان) در بازه زمانی سال 1400 بود. با روش نمونه­گیری هدفمند، 24 سالمند انتخاب و به روش تصادفی در دو گروه کنترل و آزمایش (12نفر در هر گروه) جایگذاری شدند. ارزیابی وضعیت شناختی و افسردگی با استفاده از آزمون مختصر وضعیت شناختی و پرسشنامه افسردگی سالمندان در دو مرحله قبل و بعد از مداخله در گروه آزمایش و کنترل صورت گرفت. برنامه توانبخشی شناختی طی 12 جلسه یک ساعته برای گروه آزمایش ارائه گردید. داده­های پژوهش با استفاده از روش تحلیل کوواریانس و با نرم افزار SPSS نسخه 19 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ­ها: نتایج پژوهش حاضر نشان داد برنامه­ توانبخشی شناختی بر بهبود وضعیت شناختی و افسردگی سالمندان مبتلا به اختلال شناختی خفیف تأثیر معناداری (0/05P<) دارد.
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج پژوهش، برنامه توانبخشی شناختی به عنوان درمان غیردارویی برای بهبود وضعیت شناختی و افسردگی در سالمندان توصیه می­شود.
متن کامل [PDF 2881 kb]   (258 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1400/5/6 | پذیرش: 1400/7/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.