دوره 17، شماره 3 - ( پاییز- در حال انتشار 1401 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات مراقبتهای روان جامعه نگر، گروه بهداشت روان، دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س)، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
2- مرکز تحقیقات مراقبتهای روان جامعه نگر، دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س)، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران ، fhoseini221@gmail.com
3- دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س)، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
4- دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س)، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (873 مشاهده)
هدف: انزوا و پرخاشگری از مشکلات شایع سالمندان است که تبعات جدی جسمی و روانی برای سالمندان دارد. با توجه به روند رو به رشد جمعیت سالمندان، ضروری است راهبردهای موثری جهت کاهش انزوا و پرخاشگری در سالمندان استفاده شود. هدف از این مطالعه تعیین تاثیر ترکیب فعالیت های فیزیکی و هنری تطابق یافته بر انزوا و پرخاشگری ساکنین خانه سالمندان فرزانگان بود.
مواد و روش ها: در این مطالعه نیمه تجربی با در نظر گرفتن اخلاقیات پژوهش، ۶۸ سالمند مقیم در یکی از خانه های سالمندی شیراز با علایم انزوا و پرخاشگری و بدون مشکلات حاد روانشناختی و فیزیکی با استفاده از روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و سپس با روش تصادفی سازی بلوک جایگشتی به دو گروه کنترل و مداخله تخصیص یافتند. گروه کنترل مراقبت های استاندارد و گروه مداخله 16 جلسه فعالیت های ترکیبی فیزیکی و هنری تطابق یافته را دریافت نمودند. جمع اوری داده ها قبل و بلافاصله بعد از اجرای مداخله با استفاده از پرسشنامه های انزوای اجتماعی اولسا و پرخاشگری باس و پری صورت پذیرفت. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از آمار توصیفی (میانگین، انحراف معیار و فراوانی) و استنباطی (آزمون کای اسکوئر، من ویتنی و ویلکاکسون ) توسط نرم افزار SPSS نسخه 22 صورت پذیرفت.
یافته ها: در این مطالعه میانگین سنی شرکت کنندگان 7/99±70/93 و 69/1 ٪ از شرکت کنندگان زن  بودند. نمرات پرسشنامه انزوا و پرخاشگری در گروه مداخله بعد از اجرای مداخله بطور معناداری کمتر از قبل از اجرای مداخله در همان گروه  (0/000= (P و نیز کمتر از نمرات پرسشنامه های انزوا  (0/000= (P و پرخاشگری  (0/001= (Pدر گروه کنترل بود.
نتیجه گیری: انزوا و میزان پرخاشگری سالمندان بعد از اجرای مداخله ترکیبی فعالیت های هنری و فیزیکی تطابق یافته، به میزان قابل توجهی کاهش یافت. به نظر می رسد استراتژی های پیشگیرانه عملی و مقرون به صرفه همچون ترکیبی از فعالیت های هنری و فیزیکی تطابق یافته بتواند در رفع انزوا و پرخاشگری سالمندان موثر باشد.
متن کامل [PDF 2642 kb]   (473 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1400/5/23 | پذیرش: 1400/7/25 | انتشار: 1401/7/19

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.