دوره 18، شماره 3 - ( پاییز 1402 )                   جلد 18 شماره 3 صفحات 423-410 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری، دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
2- گروه پرستاری، مرکز تحقیقات سالمندی، دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران. ، f.mohammadi@uswr.ac.ir
3- گروه پرستاری، بیمارستان توانبخشی رفیده، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
4- مرکز تحقیقات عوامل مؤثر بر سلامت اجتماعی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
5- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم‌پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران.
چکیده:   (1717 مشاهده)
اهداف اختلالات خواب از رایج‌ترین مشکلات سالمندان به شمار می‌رود. تجسم هدایت‌شده جزء درمان‌های غیردارویی است که می‌تواند در درمان این مشکلات و ارتقای سطح سلامت سالمندان تأثیرگذار باشد. هدف این پژوهش بررسی تأثیر تجسم هدایت‌شده بر کیفیت خواب و سلامت عمومی سالمندان مبتلا به مشکلات خواب است.
مواد و روش ها پژوهش حاضر از نوع مداخله‌ای با گروه آزمایش و کنترل بود که در سالمندان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشت شهرستان اردبیل در سال 1400 انجام شد. نمونه پژوهش شامل ۷۰ نفر بود که به روش نمونه‌گیری دردسترس انتخاب شد و دارای معیارهای ورود به مطالعه ازجمله سن بالای ۶۰ بودند و به‌طور تصادفی پس از کسب رضایت آگاهانه در دو گروه آزمایش (۳۵ نفر) و کنترل (۳۵ نفر) قرار گرفتند. از پرسش‌نامه‌های کیفیت خواب پیتزبورگ و سلامت عمومی گلدبرگ قبل از مداخله و پس از پایان مداخله، جهت جمع‌آوری داده‌ها استفاده شد. گروه کنترل مراقبت معمول و گروه آزماش فایل صوتی تجسم هدایت‌شده را دریافت کردند. جهت تحلیل داده‌ها از نرم‌افزارSPSS  نسخه 22 استفاده شد.
یافته ها تفاوت معناداری بین میانگین کیفیت خواب و سلامت عمومی در گروه آزمایش و کنترل قبل از اجرای مداخله مشاهده نشد (0/05<P)، درحالی‌که در 2 گروه پس از اجرای مداخله تفاوت آمار معناداری بین میانگین نمرات کیفیت خواب (0/001≥P) و سلامت عمومی (0/05≥P) (جزء حیطه علائم افسردگی و کنش اجتماعی) دیده شد. 
نتیجه گیری تجسم هدایت‌شده در بهبود کیفیت خواب و سلامت عمومی سالمندان مبتلا به مشکلات خواب مؤثر است و می‌تواند به‌عنوان یک مداخله پرستاری و سلامت محور مؤثر غیر‌دارویی مورد استفاده قرار بگیرد.
 
متن کامل [PDF 5066 kb]   (697 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (303 مشاهده)  
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1401/5/4 | پذیرش: 1401/8/18 | انتشار: 1402/7/9

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.