دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1390 )                   جلد 6 شماره 3 صفحات 26-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghavami M, Akbari Kamrani A A, Sarfaraz Z, Fallahpour M. The Effect of Client-Centered Occupational Therapy on the Self-Care Satisfaction and Performance of Older Adults With Cerebrovascular Accidents . Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2011; 6 (3) :26-33
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-440-fa.html
قوامی مرجان، اکبری کامرانی احمد علی، سرفراز زهره، فلاح پور ماندانا، رهگذر مهدی. تاثیر مداخلات کاردرمانی مراجع مدار بر رضایتمندی و عملکرد سالمندان مبتلا به سکته مغزی در فعالیت‌های خودمراقبتی. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1390; 6 (3) :26-33

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-440-fa.html


1- گروه کاردرمانی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران. ، marjan_22220@yahoo.com
چکیده:   (15579 مشاهده)

اهداف: این پژوهش با هدف بررسی تاثیر مداخلات کاردرمانی مراجع مدار بر عملکرد ورضایتمندی افراد مبتلا به سکته مغزی در فعالیت‌های خودمراقبتی انجام شده است.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه 24 نفر از افراد سکته مغزی مراجعه‌کننده به مرکز توانبخشی رفیده به صورت نمونه در دسترس و با توجه به معیارهای ورود و خروج انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه کنترل و مداخله قرار گرفتند که 2 نفر از گروه مداخله از ادامه درمان خودداری کردند. سپس افراد در گروه مداخله 24 جلسه تحت مداخله کاردرمانی مراجع مدار در حیطه فعالیت‌های خودمراقبتی قرار گرفتند. مدت هر جلسه 45 دقیقه بود. گروه کنترل کاردرمانی رایج را دریافت کردند. رضایتمندی، عملکرد و استقلال در فعالیت‌های خود مراقبتی این افراد، قبل و بعد از مداخله ارزیابی شد. ابزارهای‌های جمع‌آوری اطلاعات شامل فرم مشخصات دموگرافیک، مقیاس ارزیابی عملکرد کاری کانادائی و آزمون بارتل بود.

یافته‌ها: بین دو گروه در نمره رضایتمندی، عملکرد و استقلال در فعالیت‌های خودمراقبتی قبل از مداخله تفاوت معناداری وجود نداشت. بعد از مداخله هم بین دو گروه در نمره رضایتمندی، عملکرد و استقلال در فعالیت‌های خودمراقبتی تفاوت معناداری مشاهده تشد ولی قبل و بعد از مداخله درمانی در گروه مداخله اختلاف معناداری در نمره رضایتمندی (0/009=P)، عملکرد (0/028=P) و استقلال (0/019=P) در فعالیتهای خودمراقبتی مشاهده شد.همچنین اختلاف معنا داری در گروه کنترل بین قبل و بعد از مداخله در نمره رضایتمندی (0/011=P)، عملکرد (0/007=P) و استقلال (0/029=P) در فعالیت‌های خودمراقبتی مشاهده شد.

نتیجه‌گیری: براساس نتایج فوق مداخله کاردرمانی مراجع مدار بر رضایتمندی، عملکرد و استقلال فعالیت‌های خود مراقبتی افراد مبتلا به سکته مغزی تاثیر داشته است اما این تاثیر آنقدر زیاد نبوده که این نتایج را بتوان در مقایسه دو گروه باهم مشاهده کرد، فقط این تاثیر در مقایسه بین قبل و بعد از مداخله در گروه مداخله مشاهده شد.

متن کامل [PDF 342 kb]   (3698 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1390/2/30 | پذیرش: 1390/5/29 | انتشار: 1390/7/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb