دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1392 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 15-7 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- عضو هیات علمی گروه مشاوره، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران.
3- مرکز تحقیقات سالمندی ایران، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
چکیده:   (13864 مشاهده)

اهداف: این مطالعه با هدف تعیین اثربخشی گشتالت درمانی بر افزایش شادکامی سالمندان انجام شده است.

مواد و روش‌ها: طرح پژوهشی حاضر از نوع آزمایشی با پیش‌آزمون-پس‌آزمون و گروه کنترل است. جامعه آماری شامل سالمندان عضو کانون جهان‌دیدگان شاد بود. با استفاده از چک لیست ملاک‌های ورود و خروج و اجرای آزمون کوتاه شناختی تعداد 50 نفر از سالمندان مورد ارزیابی و از میان آنان 28 نفر واجد شرایط ورود به مطالعه انتخاب شده و به روش تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. مقیاس شادکامی آکسفورد برای دو گروه اجرا شد. جلسات گشتالت درمانی برای گروه مداخله به‌صورت هفتگی در هشت جلسه برگزار گردید. پس از جمع آوری داده‌های پس آزمون، تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون آماری t برای گروه‌های مستقل انجام شد.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که تفاوت میانگین نمرات شادکامی دو گروه معنی‌دار است و گشتالت درمانی به‌صورت معنی‌دار موجب افزایش شادکامی سالمندان می‌شود (P<0/01). همچنین مقایسه نمرات میانگین پیش‌آزمون و پس‌آزمون در دو گروه حاکی از افزایش نمرات شادکامی در کلیه خرده مقیاس‌ها در مقطع پس‌آزمون با اختلاف معنی‌دار بود (P=0/000).

نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که گشتالت درمانی می‌تواند در ارتقای عواطف مثبت و شادکامی سالمندان مفید باشد. اجرای چنین جلسات گروهی در اقامتگاه‌ها و مراکز تجمع سالمندان توصیه می‌شود.

واژه‌های کلیدی: گشتالت درمانی، شادکامی، سالمندی
متن کامل [PDF 560 kb]   (8477 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1391/12/30 | پذیرش: 1392/2/30 | انتشار: 1392/4/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.