مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار روانشناسی گروه روانشناسی، دانشگاه کاشان، کاشان، ایران ، sadoughi@kashanu.ac.ir
2- کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه کاشان، کاشان، ایران
چکیده:   (4789 مشاهده)

اهداف: امروزه مراقبت‌های روانشناختی از سالمندان به دلیل قرار داشتن در معرض تهدیدات بالقوه ناشی از بالارفتن سن، احساس تنهایی، کاهش تدریجی فعالیت‌های جسمی و افزایش شیوع بیماری‌های مزمن، انزوای اجتماعی و ناتوانیهای جسمی و ذهنی، مورد توجه فزاینده‌ای قرار گرفته است. رویکرد جدید روانشناسی مثبت به سلامت روانی تلاش دارد تا از طریق شناسایی و پرورش توانایی‌ها و شایستگی‌های روانی به ارتقاء بهداشت روانی افراد کمک کند. پژوهش حاضر در زمستان ۱۳۹۵ با هدف پیش‌بینی بهزیستی روانشناختی سالمندان بر اساس مولفه‌های روانشناسی مثبت شامل معنویت، قدردانی از خدا و حمایت اجتماعی ادراک شده انجام گرفت.
مواد و روش: روش پژوهش حاضر از نوع توصیفی- همبستگی بود. در این پژوهش ۲۱۱ سالمند در دامنه سنی ۶۰ تا ۷۵ سال شامل ۱۰۹ مرد (۵۱/۶) و ۱۰۲ زن (۴۸/۴) غیر مقیم خانه سالمندان در شهرستان کاشان به روش نمونه‌گیری تصادفی انتخاب شدند و به سوالات دموگرافیک (سن، جنس، تحصیلات، وضیت تاهل و وضعیت اقتصادی) و مقیاسهای سلامت معنوی پالوتزین و الیسون، قدردانی از خدا امونس و همکاران، حمایت اجتماعی ادارک شده زیمت و همکاران و بهزیستی روان‌شناختی ریف پاسخ دادند. داده‌ها در دو سطح توصیفی (میانگین و انحراف استاندارد) و استنباطی از طریق آزمون ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون گام به گام با استفاده از نرم افزار spss-۲۲ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: میانگین و انحراف استاندارد بهزیستی روانشناختی (۱۰/۶۸ ± ۷۷/۱)، معنویت (۱۵/۳۶ ± ۹۰/۲۲)، قدردانی از خدا (۲/۴۱ ± ۱۴/۰۹)، حمایت اجتماعی خانواده (۴/۲ ± ۲۱/۶)، حمایت اجتماعی دوستان (۵/۸ ± ۱۶/۵حمایت اجتماعی افراد مهم ± ۲۰/۲۳) بود. نتایج تحلیل رگرسیون گام به گام نشان داد که به ترتیب، معنویت (۰/۰۰۱=P، ۶۲/۰۲=(۲۰۹و ۱)F، ۰/۲۲= ∆R۲و ۰/۴۷=β)، حمایت اجتماعی خانواده (۰/۰۰۱=P، ۰۶/۱۱=(۲۰۸و۱)F، ۰/۰۳۹=∆R۲ و ۰/۲۱=β)، قدردانی از خدا (۰/۰۰۱=P، ۴/۸۰=(۲۰۷ و ۱)F، ۰/۰۱۷=∆R۲ و ۰/۱۶=β) در طی سه گام توانستند ۲۷ درصد از واریانس بهزیستی روانشناختی سالمندان را به طور معناداری تبیین کنند.
نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان داد افزایش معنویت، قدردانی از خدا و حمایت اجتماعی ادراک شده به ویژه از جانب خانواده موجب افزایش بهزیستی روانشناختی در سالمندان می‌شود. از این رو، تقویت و توجه به نیازهای معنوی و حمایت اجتماعی ادراک شده سالمندان در سیاستگذاری و برنامه ریزی مراقبت‌های بهداشتی برای آنان می‌تواند به افزایش بهزیستی روانشناختی در سالمندان کمک نماید.

متن کامل [PDF 2695 kb]   (1309 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1396/3/8 | پذیرش: 1397/4/11 | انتشار: 1397/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb