مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران ، somayea67@gmail.com
2- دانشکده پرستاری و مامایی, دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه, تربت حیدریه, ایران
چکیده:   (2753 مشاهده)
چکیده
 مقدمه: یائسگی یکی از بحران های زندگی زنان است و در دراز مدت سبب بروز مشکلات زیادی میگردد از جمله میتواند توانایی جنسی زنان را کاهش دهد، از طرفی اختلال عملکرد جنسی با باور های شناختی زنان ارتباط دارد. با توجه به اهمیت نگرش زنان نسبت به پدیده یائسگی در سلامت روحی ، فیزیکی و جنسی ایشان ، مطالعه ای با هدف بررسی ارتباط بین عملکرد جنسی و نگرش نسبت به یائسگی در زنان یائسه مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان تربت حیدریه انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه توصیفی بود که بر روی ۲۰۰ نفر از زنان یائسه مراجعه کننده به مراکز بهداشتیدرمانی به صورت نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ها شامل پرسشنامه ی اطلاعات دموگرافیک، عملکرد جنسی (FSFI) و پرسشنامه بررسی نگرش یائسگی نیوگارتن بود. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه ۱۸ و در سطح معناداری ۰،۰۵ با استفاده از روش های توصیفی (میانگین، انحراف معیار و فراوانی) و تحلیلی (کای اسکوئر) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. یافته ها: نتایج نشان داد میانگین سنی واحد های پژوهش ۷،۹۳±۵۷،۱۸ سال و میانگین طول مدت یائسگی ۷،۰۰±۷،۸۰ سال بود. فقط (۲۷.۵%) از واحدهای مورد پژوهش ، عملکرد جنسی مطلوب داشتند و نگرش ۱۲۹ نفر (۶۴%) از زنان نسبت به پدیده یائسگی منفی بود. بین عملکرد جنسی و نگرش نسبت به پدیده یائسگی ارتباطی دیده نشد. (۰،۰۷=P).
یافته ها: بر اساس نتایج نگرش تعداد زیادی از زنان نسبت به پدیده یائسگی منفی و پایین بود و اکثر زنان یائسه نیز از نظر عملکرد جنسی دچار اختلال بودند ؛ در نتیجه به برنامه ریزی های بهینه و کارآمد آموزشی جهت تغییر نگرش زنان و بالا بردن سطح سلامت و کیفیت زندگی ایشان نیاز است . مقدمه:یائسگی یکی از بحران های زندگی زنان است و در دراز مدت سبب بروز مشکلات زیادی میگردد از جمله میتواند توانایی جنسی زنان را کاهش دهد، از طرفی اختلال عملکرد جنسی با باور های شناختی زنان ارتباط دارد. با توجه به اهمیت نگرش زنان نسبت به پدیده یائسگی در سلامت روحی ، فیزیکی و جنسی ایشان , مطالعه ای با هدف بررسی ارتباط بین عملکرد جنسی و نگرش نسبت به یائسگی در زنان یائسه مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان تربت حیدریه انجام شد. روش بررسی:این پژوهش یک مطالعه توصیفی بود که بر روی ۲۰۰ نفر از زنان یائسه مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی به صورت نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ها شامل پرسشنامه ی اطلاعات دموگرافیک، عملکرد جنسی (FSFI) و پرسشنامه بررسی نگرش یائسگی نیوگارتن بود. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه ۱۸ و در سطح معناداری ۰.۰۵ با استفاده از روش های توصیفی (میانگین، انحراف معیار و فراوانی) و تحلیلی (کای اسکوئر) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. یافته ها: نتایج نشان داد میانگین سنی واحد های پژوهش ۷،۹۳ ±۵۷،۱۸ سال و میانگین طول مدت یائسگی ۷،۰۰±۷،۸۰ سال بود. فقط (۲۷.۵%) از واحدهای مورد پژوهش ، عملکرد جنسی مطلوب داشتند و نگرش ۱۲۹ نفر (۶۴%) از زنان نسبت به پدیده یائسگی منفی بود. بین عملکرد جنسی و نگرش نسبت به پدیده یائسگی ارتباطی دیده نشد. (۰،۰۷=P)
نتیجه گیری: بر اساس نتایج نگرش تعداد زیادی از زنان نسبت به پدیده یائسگی منفی و پایین بود و اکثر زنان یائسه نیز از نظر عملکرد جنسی دچار اختلال بودند ؛ در نتیجه به برنامه ریزی های بهینه و کارآمد آموزشی جهت تغییر نگرش زنان و بالا بردن سطح سلامت و کیفیت زندگی ایشان نیاز است.
واژه‌های کلیدی: نگرش، یائسگی، عملکرد جنسی
متن کامل [PDF 983 kb]   (830 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb