XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، تهران، ایران.
2- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، huriye.khodabakhshi@gmail.com
چکیده:   (2284 مشاهده)
مقدمه و هدف: شیوع بی‌خوابی در جمعیت سالمندان ۷۰-۵۰% می‌باشد. ازآنجایی‌که پایه مشترک درمان هر نوع اختلال خواب، استفاده از آموزش بهداشت خواب است، این مطالعه با هدف تعیین تأثیر آموزش بهداشت خواب، بر کیفیت خواب و سلامت عمومی زنان دارای اختلال خواب شهر بیرجند در سال ۱۳۹۵ انجام شد.
مواد و روش کار: این مطالعه از نوع کار آزمایی بالینی می‌باشد. نمونه موردمطالعه، ۸۴ نفر از زنان سالمندی بود که معیارهای ورود به مطالعه را داشتند و به روش نمونه‌گیری تصادفی منظم وارد مطالعه شدند. درصورتی‌که فرد سالمند بر اساس نمره پرسشنامه شاخص شدت بی‌خوابی، دچار اختلال خواب بود در گروه مداخله یا کنترل قرار می‌گرفت. ابزار جمع‌آوری اطلاعات پرسشنامه‌های شاخص کیفیت خواب پیتزبرگ و ابزار بررسی سلامت عمومی بود که قبل از آموزش و ۴ هفته بعد توسط شرکت‌کنندگان تکمیل شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار ۲۱ SPSS تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: تفاوت معناداری در اطلاعات دموگرافیک به جز سن مشاهده نشد که در گروه مداخله ۳/۰۳±۶۴ سال و در گروه کنترل ۲/۹۷±۶۲ سال بود. تفاوت معناداری بین میانگین نمره کیفیت خواب، شدت بی‌خوابی و سلامت عمومی بعد از مداخله در گروه مداخله و کنترل وجود داشت  (۰/۰۰۱>P).
متن کامل [PDF 857 kb]   (573 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb