دوره 13، شماره 3 - ( پاییز 1397 )                   جلد 13 شماره 3 صفحات 300-311 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sahaf R, Khankeh H R, Abolfathi Momtaz Y, Hamedanchi A. Content Analysis of the Topics of Ageing-related Theses at the University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences in Iran. sija. 2018; 13 (3) :300-311
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1417-fa.html
صحاف رباب، خانکه حمیدرضا، ابوالفتحی ممتاز یدالله، همدان چی آریا. تحلیل محتوای عناوین پایان‌نامه‌های مرتبط به سالمندی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی. مجله سالمندی ایران. 1397; 13 (3) :300-311

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1417-fa.html


1- مرکز تحقیقات سالمندی، گروه سالمندی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات مدیریت سلامت در حوادث و بلایا، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
3- دانشجو Ph.D مرکز تحقیقات سالمندی، گروه سالمندی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران ، doctorarya@yahoo.com
چکیده:   (386 مشاهده)
اهداف سالمند شدن جوامع، چالش‌های جدیدی را خصوصاً در کشور‌های درحال توسعه به وجود آورده است. به همین منظور برنامه سالمندی سازمان ملل متحد و انجمن بین‌المللی سالمندشناسی و طب سالمندی، دستور کار پژوهش در زمینه سالمندی در قرن 21 را به منظور اولویت‌بندی تحقیقات تهیه و منتشر کرده است. از طرف دیگر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اولین دانشگاه ایران است که در مقاطع مختلف در رشته سالمندشناسی دانشجو پذیرش کرده است و از این نظر بیشترین تعداد دانشجو را دارد. این در حالی است که تاکنون مطالعه‌ای در خصوص موضوعات پایان‌نامه‌های مرتبط با سالمندی در این دانشگاه انجام نشده است. هدف این مطالعه مقایسه عناوین پایان‌نامه‌های این دانشگاه با الویت‌های دستور کار پژوهش در زمینه سالمندی در قرن 21 است. 
مواد و روش ها در این مطالعه 248 پایان‌نامه و پروپوزال مرتبط با سالمندی بررسی شدند. عناوین این پایان‌نامه‌ها با دستور کار پژوهش در زمینه سالمندی در قرن 21 مقایسه شد. این پایان‌نامه‌ها در سه سطح اولویت‌ها، حوزه‌های تحقیقاتی مهم و عناوین اختصاصی بررسی و با روش تجزیه‌وتحلیل محتوای قیاسی طبقه‌بندی شدند. نتایج به روش کمّی تجزیه‌وتحلیل توصیفی شد. 
یافته ها دو اولویتی که بیشترین تعداد پایان‌نامه‌ها را هم در کل دانشگاه و هم در گروه سالمندشناسی به خود اختصاص داده بودند، شامل اولویت چهارم و پنجم دستور کار پژوهش در زمینه سالمندی در قرن 21 یعنی سالمندی سالم و بیولوژی و بیماری‌ها بود (به ترتیب 39/ 9 و 21 درصد). کمترین تعداد عناوین نیز مربوط به اولویت دوم، یعنی امینت مادی بود (3/3 درصد). در سطح حوزه‌های مهم پژوهشی بیشترین تعداد پایان‌نامه مربوط به عملکرد ذهنی و جمسی (21/8 درصد)، بیومدیکال و سالمندی سالم (هر کدام 19 درصد) و کمترین میزان مربوط به حیطه‌های تحقیقاتی تغییرات در جوامع کلان و فقر بوده است (به ترتیب 0 درصد و 0/4 درصد). 
نتیجه گیری موضوعات پایان‌نامه‌های بررسی‌شده از نظر فراوانی با اولویت‌بندی‌های ارائه‌شده در دستور کار پژوهش در زمینه سالمندی در قرن 21 مطابقت ندارد. پیشنهاد می‌شود در مطالعات آتی دلیل این تفاوت مشخص شود و با انجام نیازسنجی، با استفاده از دستور کار پژوهش در زمینه سالمندی در قرن 21 اولویت‌های پژوهشی در زمینه سالمندی در سطح ملی تهیه شود. 
متن کامل [PDF 5997 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb