مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه فردوسی مشهد
2- دانشگاه فردوسی مشهد ، hamidtaheri@um.ac.ir
3- دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
چکیده:   (2322 مشاهده)
اهداف: در طول زندگی عوامل بسیاری فرآیند های تعادلی بدنی را دچار اختلال و نقص عملکردی می کنند، یکی از این اختلالات و نقص های عملکردی، بیماری پارکینسون است. لذا، هدف تحقیق حاضر بررسی تاثیر دستورالعمل های توجهی و تمرین با جوراب مقاومتی بر تعادل ایستا و پویای بیماران پارکینسونی می باشد.
مواد و روش ها:  با هدف بررسی این موضوع، از میان بیماران مبتلا به پارکینسون بالای 60 سال شهرستان شاهرود، 25 فرد بصورت هدمند انتخاب و بطور تصادفی در پنج گروه آزمایشی (گروه دستورالعمل توجهی بیرونی به همراه تمرین با جوراب مقاومتی،گروه دستورالعمل توجهی درونی به همراه تمرین با جوراب مقاومتی،گروه دستورالعمل توجهی بیرونی به همراه تمرینات مقاومتی بدون جوراب ،گروه دستورالعمل توجهی درونی به همراه تمرینات مقاومتی بدون جوراب و گروه تمرینات مقاومتی بدون جوراب و بدون دستورالعمل های توجهی) جای گرفتند. پروتکل تمرینی تحقیق حاضر بصورت تمرینات ورزش در آب برای هر 5  گروه تمرین مقاومتی و غیر مقاومتی 90 دقیقه  سه بار در هفته به مدت 8 هفته بود.
یافته ها: یافته های تحلیل کواریانس یکراهه (ANCOVA) نشان داد که در شاخص تعادل ایستا، تنها در شرایط چشم باز، گروه دستورالعمل توجهی بیرونی به همراه تمرین با جوراب مقاومتی برتر از سایر گروه ها عمل کرد. این یافته ها تا حدودی در شاخص تعادل پویا نیز تکرار شد.
نتیجه گیری: با توجه به یافته های این تحقیق، به مربیان و درمانگرها پیشنهاد می شود تا حین تمرینات و مداخلات اصلاحی خود در اب، برای بهبود تعادل ایستا و پویای بیماران از دستورالعمل های توجهی بیرونی به همراه تمرین با جوراب مقاومتی طراحی شده در تحقیق حاضر بهره ببرند.  
متن کامل [PDF 2033 kb]   (641 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب فیزیکی
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb