دوره 15، شماره 1 - ( بهار 1399 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 103-94 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khudaei F, Taheri H R, Sohrabi M, Salari Zare M. The Effects of Attentional Instructions and Exercise with Resistance Socks on the Static and Dynamic Balance of Parkinson's Patients. Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2020; 15 (1) :103-94
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1460-fa.html
خدایی فاطمه، طاهری حمیدرضا، سهرابی مهدی، سالاری زارع محمد. تأثیر دستورالعمل‌های توجهی و تمرین با جوراب مقاومتی بر تعادل ایستا و پویای بیماران پارکینسونی. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1399; 15 (1) :103-94

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1460-fa.html


1- دانشجوی دکتری رفتار حرکتی و مدیریت ورزشی، گروه رفتار حرکتی و مدیریت ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه فردوسی مشهد، واحد پردیس بین الملل، ایران.
2- استاد، گروه رفتار حرکتی و مدیریت ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران. ، hamidtaheri@um.ac.ir
3- استاد، گروه رفتار حرکتی و مدیریت ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران.
4- استادیار، گروه علوم بالینی-نورولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شاهرود، شاهرود، ایران.
چکیده:   (3320 مشاهده)
اهداف: در طول زندگی عوامل بسیاری فرآیندهای تعادلی بدنی را دچار اختلال و نقص عملکردی می‌کنند. یکی از این اختلالات و نقص‌های عملکردی، بیماری پارکینسون است؛ لذا هدف تحقیق حاضر، بررسی تأثیر دستورالعمل‌های توجهی و تمرین با جوراب مقاومتی بر تعادل ایستا و پویای بیماران پارکینسونی است.
مواد و روش ها: با هدف بررسی این موضوع، از میان بیماران مبتلا به پارکینسون بالای ۶۰ سال شهرستان شاهرود، ۲۵ بیمار زن با میانگین سنی ۲.۳۱±۶۲.۲۰ به صورت هدفمند انتخاب و به طور تصادفی در پنج گروه آزمایشی (گروه دستورالعمل توجهی بیرونی به همراه تمرین با جوراب مقاومتی،گروه دستورالعمل توجهی درونی به همراه تمرین با جوراب مقاومتی، گروه دستورالعمل توجهی بیرونی به همراه تمرینات مقاومتی بدون جوراب،گروه دستورالعمل توجهی درونی به همراه تمرینات مقاومتی بدون جوراب و گروه تمرینات مقاومتی بدون جوراب و بدون دستورالعمل‌های توجهی) جای گرفتند. پروتکل تمرینی تحقیق حاضر برای هر ۵ گروه تمرین مقاومتی و غیرمقاومتی، به صورت تمرینات ورزش در آب، ۹۰ دقیقه سه بار در هفته و به مدت ۸ هفته بود. تعادل ایستا و پویای شرکت‌کنندگان در مراحل پیش‌آزمون و پس‌آزمون ثبت شد.
یافته ها: یافته‌های تحلیل کواریانس یکراهه (ANCOVA) نشان داد که در شاخص تعادل ایستا، تنها در شرایط چشم باز، گروه دستورالعمل توجهی بیرونی به همراه تمرین با جوراب مقاومتی برتر از سایر گروه‌ها عمل کرد (۰.۰۴=p و۰.۳۱=η۲). این یافته‌ها در شاخص تعادل پویا نیز تکرار شد (۰.۰۲=p و۰.۴۴=η۲).
نتیجه گیری: با توجه به یافته‌های این تحقیق، به مربیان و درمانگرها توصیه می‌شود تا حین تمرینات و مداخلات اصلاحی خود در آب، برای بهبود تعادل ایستا و پویای بیماران از دستورالعمل‌های توجهی بیرونی به همراه تمرین با جوراب مقاومتی طراحی‌شده در تحقیق حاضر بهره ببرند. به‌هرحال، انجام مطالعات تکمیلی آینده پیشنهاد می‌شود.
متن کامل [PDF 6334 kb]   (891 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب فیزیکی
دریافت: 1396/9/29 | پذیرش: 1397/4/9 | انتشار: 1399/1/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb