مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- پژوهشگاه علوم ورزشی ، amirshams85@gmail.com
3- دانشگاه الزهرا (س)
4- دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
چکیده:   (1298 مشاهده)
هدف: مطالعه حاضر با هدف بررسی ویژگی‌های روان‌سنجی (پایایی و روایی) نسخه فارسی آیتم‌های قدرت و استقامت قلبی – عروقی آزمون ارزیابی عملکردی در سالمندان ایرانی انجام شد.
مواد و روش‌ها: روش تحقیق حاضر از نوع توصیفی-پیمایشی و در زمره تحقیقات استانداردسازی ابزار می‌باشد. نمونه آماری تحقیق حاضر شامل ۲۰۰ سالمند (۱۰۰ مرد و ۱۰۰ زن) با میانگین سنی ۵.۲۱±۶۸.۰۵ سال بودند که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای تصادفی از شهر تهران انتخاب شدند. ابزار مورد استفاده شامل آیتم‌های قدرت و استقامت قلبی-عروقی آزمون ارزیابی عملکردی برای افراد بالای ۶۰ سال (FFAA) بود.  برای ارزیابی روایی از روش‌های محتوا، سازه و همزمان استفاده شد. در بخش روایی همزمان برای ارزیابی قدرت عضلات دست از دستگاه قدرت سنج دستی و برای سنجش استقامت قلبی-عروقی از دستگاه تردمیل استفاده شد. برای ارزیابی پایایی آزمون نیز از روش‌های ثبات زمانی و همسانی درونی استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد روایی محتوای آیتم‌های قدرت و استقامت قلبی–عروقی آزمون FFAA در حد بالایی (۹۰ تا۹۵ درصد) مورد تایید قرار گرفت. نتایج مربوط به روایی سازه نشان داد ضریب همبستگی پیرسون بین سن سالمندان، با هر یک آیتم‌های قدرت و استقامت قلبی – عروقی ارتباط (۰/۷۱ تا ۰/۷۵) معنی داری می‌باشد. همبستگی بدست آمده در این زمینه نشان دهنده روایی سازه این آزمون می‌باشد. نتایج آزمون ضریب همبستگی پیرسون نشان داد همبستگی میان آیتم‌های قدرت و استقامت قلبی–عروقی و آزمون آزمایشگاهی مربوط به هریک از در سطح بالایی به دست آمد (۰/۹۰ تا ۰/۹۶) به طوری که این ضرایب همبستگی در سطح P<۰.۰۵ معنی دار بود. لذا همبستگی بدست آمده نشان دهنده روایی همزمان این آزمون برای نمونه‌های مورد ارزیابی می‌باشد. نتایج نشان داد مقادیر ضرایب همبستگی درون طبقه­ای حاصل از  آزمون-آزمون مجدد با فاصله یک هفته، نشان‌دهنده قابل قبول بودن ثبات زمانی آیتم‌های مورد ارزیابی می‌باشد (۰/۸۱ تا ۰/۸۵).  همچنین نتایج ضریب آلفای کرونباخ نشان داد همسانی درونی  هر یک از آیتم‌های مورد بررسی در حد مطلوب و قابل قبول قرار دارند (α>۰.۷۵).
نتیجه گیری: نتایج بدست آمده نشانگر این نکته است که آیتم‌های قدرت و استقامت قلبی – عروقی در نمونه مورد مطالعه دارای روایی و پایایی مورد قبولی است و می‌توان از آیتم‌های نسخه فارسی آزمون آمادگی عملکردی در افراد بالای ۶۰ سال (FFAA) در سالمندان استفاده نمود.
متن کامل [PDF 973 kb]   (293 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1396/12/19 | پذیرش: 1398/8/19 | انتشار: 1397/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb