مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- ، mehrdadkarimi@yahoo.com
چکیده:   (5213 مشاهده)
مقدمه: استئوآرتریت یا آرتروز یکی از شایعترین بیماریهای مزمن سالمندان است که از علل بسیار مهم ناتوانی و بار سنگین اقتصادی و اجتماعی در سالمندان و جامعه میباشد. هدف این مطالعه بررسی تاثیر روغن موضعی ناخنک در مقایسه با ژل دیکلوفناک بر درد و خشکی مفصل استئوارتریت اولیه زانو در سالمندان انجام شد .
مواد و روش ها: مطالعه حاضر یک کارآزمایی بالینی از نوع شاهددار دو سو کور با کد IRCT۲۰۱۶۰۸۲۱۲۹۴۶۱N۱ بودکه برروی ۶۲ نفر افراد بالای ۶۰ سال ساکن  یکی از خانه های سالمندان شهر تهران ، ۳۵ (۵۷.۲%) زن و ۲۶ (۴۳.۳%) مرد با میانگین سنی(±۷.۷۹) ۷۸، دارای استئوآرتریت خفیف تا متوسط تشخیص داده شده توسط پزشک متخصص ارتوپدی بودند که بر اساس معیارهای خروج و ورود وارد مطالعه شدند و فرم رضایتنامه را امضاء نمودند، انجام شد. اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه شدت ارتروز WOMAC (برای درد و خشکی مفصل) جمع آوری شد. شرکت کنندگان بر اساسbalanced - block randomization روغن گیاه ناخنک و ژل دیکلوفناک بر اساس جدول رندومیزاسیون به گروه های مداخله که روغن ناخنک دریافت کردند و یا گروه شاهد که ژل دیکلوفناک دریافت کردند اختصاص داده شدند. داده ها در بدو مطالعه، ۲ و ۴ هفته بعد از شروع مداخله جمع آوری و جهت تحلیل وارد نرم افزار SPSS نسخه ۲۳ شدند.
نتایج : در شروع مطالعه شرکت کنندگان دو گروه مداخله و گروه شاهداز نظر سن، جنسیت ، تحصیلات، وضعیت تاهل، سواد، وضعیت اشتغال، مصرف سیگار، سطح فعالیت فیزیکی، بیماری مزمن و مصرف دارو تفاوت معناداری نداشتند .براساس نتایج این مطالعه درد F (۱ , ۵۸)= ۱۱۹.۰۷, p<۰.۰۱ و خشکی مفصل F (۱ , ۵۸)= ۱۹.۹, p<۰.۰۱ به طور معناداری در هر دو گروه مداخله و گروه شاهد بهبود یافت. شدت بهبودی درهمه موارد در گروه مداخله بیشتر از گروه شاهد بود. عوارض جانبی خاصی در طول مطالعه گزارش نشد.
نتیجه گیری: نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که روغن موضعی ناخنک در مقایسه با ژل دیکلوفناک بر کاهش درد و خشکی مفصل استئوآرتریت ضعیف تا متوسط اولیه زانو موثر است. بر اساس نتایج این مطالعه روغن موضعی ناخنک بر کاهش درد و خشکی مفصل استئوآرتریت ضعیف تا متوسط اولیه زانو پیشنهاد میگردد. مطالعات آینده جهت تعیین دوز دقیق و مکانیسم اثر روغن ناخنک بر درد و خشکی زانو در استئوآرتریت توصیه میگردد.
متن کامل [PDF 1300 kb]   (1128 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1397/2/17 | پذیرش: 1397/5/2 | انتشار: 1397/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb