مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه آموزشی سالمندی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
2- گروه آموزشی طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، mehrdadkarimi@yahoo.com
3- مرکز تحقیقات تعیین کننده های اجتماعی سلامت و گروه آموزشی روانپزشکی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، سالمندی، تهران، ایران
چکیده:   (63 مشاهده)
هدف: جمعیت سالمندان در دنیا و ایران روز به روز در حال افزایش است و با افزایش سن مشکلات مربوط به خواب افزایش می یابد. اختلالات مربوط به خواب باعث ایجاد مشکلات عصب شناختی، اتونومیک و زیست شناختی می­گردد. این مطالعه با هدف بررسی اثربخشی روغن به لیمو بر اختلالات خواب سالمندان انجام شد.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نوع کارآزمایی بالینی دو سوکور بود. جامعه آماری افراد بالای ۶۰ سال دارای اختلال خواب ساکن مراکز نگهداری شهر تهران در سال ۱۳۹۶ بود .در شروع مطالعه ۹۳ نفر به صورت نمونه­گیری هدفمند (۴۵ مرد و ۴۸ زن) وارد مداخله شدند و به صورت تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند. گروه مداخله روغن به لیمو و گروه کنترل روغن بی اثر را به مدت ۴ هفته به صورت چکاندن روزی دو بار صبح و شب هر بار یک قطره در هر سوراخ بینی دریافت نمودند.
 در ابتدای مطالعه پرسشنامه دموگرافیک و شاخص بررسی کیفیت خواب پیتزبرگ اجرا شد. سپس  ۲ و ۴ هفته بعد از شروع مداخله پرسشنامه پیتزبرگ مجددا به روش مصاحبه تکمیل شد. داده ها با آزمون تحلیل واریانس اندازه مکرر توسط نرم افزار spss۲۳ مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: میانگین سنی شرکت کنندگان گروه مداخله ۶۹/۱۷ و در گروه کنترل ۶۸/۵۶ و انحراف معیار سن گروه مداخله ۸/۵۴ و گروه کنترل ۸/۲۹ بود. میانگین±انحراف معیار قبل از شروع مداخله در گروه مداخله ۱۱.۵ (۴.۳۳±) و گروه کنترل ۱۱.۰۶ (۳.۴۴±)، دو هفته پس ازشروع مداخله در گروه مداخله ۸.۱۷ (۳.۴۳±) و گروه کنترل ۱۰.۶۵ (۴.۶۲±) و یک ماه پس از شروع مداخله در گروه مداخله ۹.۲۰ (۴.۳۱±) و گروه کنترل ۱۲.۷۱ (۳.۴±) بود. اختلالات خواب گروه مداخله در هفته دوم و هفته چهارم پس از شروع مداخله نسبت به گروه کنترل تغییرات معنی داری داشت.
نتیجه گیری: روغن به لیمو باعث بهبود اختلالات خواب سالمندان  می­شود و با توجه به کم عارضه و ارزان بودن گیاهان دارویی و تاثیر آرامبخش گیاه به لیمو می­توان جهت بهبود اختلالات خواب سالمندان مورد استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 986 kb]   (21 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۹/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb