مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران
2- گروه فناوری اطلاعات سلامت، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران ، mmomeni386@gmail.com
چکیده:   (95 مشاهده)
اهداف: سنجش و توجه به سواد سلامت برای ارتقای سلامت سالمندان امری ضروری است. هدف از  انجام مطالعه حاضر تعیین سطح سواد سلامت سالمندان ایرانی بر اساس شواهد علمی موجود بوده است.
مواد و روش ها:  پس از جستجوی اولیه در پایگاه های اطلاعاتی معتبر علمی بین المللی و منطقه ای و همچنین موتور جستجوی علمی گوگل اسکالر و علم نت با استفاده از کلیدواژگان "سواد سلامت"، " سالمندی" و "ایران" به زبان فارسی و انگلیسی، تعداد 205 عنوان مقاله بازیابی شد. پس از غربالگری، متن کامل 13 مقاله که در مورد سواد سلامت سالمندان ایران بود، مورد بررسی قرار گرفت و درنهایت اطلاعات 6 مقاله که  از نظر کیفی و ارتباط با موضوع معیارهای ورود به مطالعه را داشت، با استفاده از نرم افزار استاتا متاآنالیز شد.
یافته ها: میانگین نمره سواد سلامت سالمندان ایران 45.8 و برآورد 95 درصد فاصله اطمینان آن بین  36.05 تا  55.55  می باشد. بر اساس نتایج تکرار متاانالیز در زیرگروه ها (بر اساس داده های تفکیک شده بر مبنای جنسیت) میانگین نمره سواد سلامت در جمعیت مردان نسبت به زنان بیشتر برآورد می شود (57.24 در مقابل 44.28).
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که سالمندان ایرانی سواد سلامت در حد پایینی دارند و با توجه به اهمیت سواد سلامت و تاثیر آن بر شاخص های مختلف زندگی این قشر رو به رشد جامعه، نیاز به برنامه ریزی و مداخلات اثربخش در زمینه ارتقای سواد سلامت سالمندان احساس می شود.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۴/۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb