مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- دانشگاه علوم پزشکی تهران ، farzianp@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (1355 مشاهده)
مقدمه:
ارزیابی وضعیت سبک زندگی سالمندان به دلیل وجود عوامل متعدد موثر بر سبک زندگی یک موضوع چالش برانگیز است. پژوهش حاضر با هدف طراحی و اعتبارسنجی پرسشنامه سبک زندگی سالم در بین سالمندان ایرانی گیرنده خدمات درمانی در منزل طراحی شد.
روش کار:
مطالعه حاضر از نوع ترکیبی: متوالی اکتشافی، با هدف ساخت ابزار سنجش سبک زندگی در بین سالمندان شهر تهران در سال 1396، در چهار گام شامل: 1) بررسی متون و مصاحبه های نیمه ساختاریافته (سالمندان و متخصصین) 2) استخراج حیطه ها و گویه های مرتبط با سبک زندگی 3) انجام روایی 4) ارزشیابی نهایی بر روی جامعه هدف(پایایی) انجام شد. به منظور انجام روایی از شاخص روایی محتوایی(CVI) و نسبت روایی محتوایی(CVR) توسط پانل متخصصین(20 نفر در 8 رشته تخصصی متفاوت و مرتبط با مسایل بهداشتی و درمانی حوزه سالمندی) و به منظور سنجش پایایی از ضریب آلفای کرونباخ (40=n) استفاده شد. تجزیه تحلیل­های آماری با استفاده از نرم افزار SPSS 21 انجام شد.
یافته ها:
حد مورد توافق برای نسبت روایی محتوا(CVR) با توجه به تعداد متخصصین(20n=) 0/42 انتخاب گردید. بر این اساس از 130 سوال استخراج شده، فقط امتیاز نسبت روایی محتوا(CVR)، برای 69 سوال بالاتر از حد توافق بدست آمد(0/42<CVR). بر این اساس، مجموع امتیاز CVR سوالات باقیمانده برابر 2/52 حاصل شد که با تقسیم آن بر تعداد سوالات باقیمانده، شاخص روایی محتوا(CVI) 0/76 برای کل پرسشنامه محاسبه گردید؛ که در 11 حیطه، شاخص روایی محتوایی(CVI)، در تمامی سوالات،  بالاتر از حداقل حد توافق بدست آمد(0/76<CVI). آلفای کرونباخ سبک زندگی (0/974) و در تمامی حیطه های تعریف شده بالاتر از 0/7 بود.
نتیجه گیری:
پرسشنامه سبک زندگی سالم سالمندان(EHLSQ) به منظور ارزشیابی سبک زندگی سالمندان، پایایی و روایی مناسب دارد و می تواند جهت ارزیابی وضعیت سبک زندگی سالمندان مقیم جامعه در مطالعات مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 1153 kb]   (299 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1397/11/1 | پذیرش: 1398/4/3 | انتشار: 1397/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb