مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران ، mohammadifarahnaz@gmail.com
3- دانشگاه شهید بهشتی تهران
چکیده:   (130 مشاهده)
چکیده
هدف: تحلیل مفهوم تبعیض سنی ما را در دست یابی به یک تعریف یکسان، روشن و قابل درک از تبعیض سنی در نظام مراقبت یاری خواهد نمود. مطالعه حاضر با هدف واضح سازی مفهوم تبعیض سنی در نظام مراقبتی صورت پذیرفت.
مواد و روش ها: در مطالعه حاضر به منظور تحلیل مفهوم از مدل واکر و آوانت استفاده شد. بدین ترتیب پس از مرور گسترده منابع موجود از ابتدای 1969 تا سپتامبر سال 2018، مقالات مرتبط با موضوع وارد مطالعه شدند. و بر اساس آن تعریف، کاربردها، ویژگیها، مقدمات، پیامدها و ارجاعات تجربی مفهوم تبعیض سنی استخراج شدند.
یافته ها: ویژگیهای اصلی مفهوم تبعیض سنی، طبق تحلیل انجام شده شامل این است که: تبعیض سنی یک فرآیند تبعیض آمیز به سوی افراد سالمند است، که جنبه مثبت یا منفی داشته و به صورت آگاهانه و غیرآگاهانه در ابعاد شناختی، عاطفی و رفتاری و در سه سطح پایین، متوسط و بالا که می تواند به صورت خود هدایت شونده یا دیگر هدایت شونده باشد، بروز نماید.
نتیجه گیری: با توجه به اینکه مفهوم تبعیض سنی در کشور ما پدیده ای نسبتا ناشناخته و جدید است. تحلیل مفهوم حاضر با واضح سازی مفهوم تبعیض سنی، ضمن درک این مفهوم در نظام مراقبتی، می تواند راه را برای انجام فعالیت های تحقیقاتی و ساخت ابزارهای پژوهشی در جهت شناسایی نگرش ها، موانع، تسهیل گرها و مقدمات اجرایی هموار سازد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۹/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb