مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران.
2- دانشکده تجارت تیلورز، دانشگاه تیلورز سوبانگ جایا، مالزی.
3- دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران. ، mohammadi1508@gmail.com
چکیده:   (1571 مشاهده)
هدف: سالمندی موفق احساس درونی مثبت و رضایت از زندگی گذشته و حال است. یکی از عواملی که ممکن است با سالمندی موفق ارتباط داشته باشد، سلامت معنوی است. معنویت به ‌عنوان یک نیروی قوی در مرکز زندگی انسان، سلامت فیزیولوژیکی و روانشناختی را تعدیل کرده و به زندگی معنا و هدف بخشیده و با رضایت از زندگی پیوند خورده است. از این رو این مطالعه با هدف تعیین نقش سلامت معنوی در پیشگویی سالمندی موفق سالمندان شهر قزوین انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه توصیفی- تحلیلی روی ۲۹۱ سالمند شهر قزوین که با نمونه گیری خوشه ای دو مرحله ای انتخاب شدند، انجام گرفت. جمع آوری داده ها به کمک برگه اطلاعات جمعیت شناختی، پرسشنامه سالمندی موفق و پرسشنامه سلامت معنوی پولتزین و الیسون انجام شد. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از آزمون های توصیفی (درصد، فراوانی، اخص های مرکزی و پراکندگی)، و آزمون های آنالیز واریانس، همبستگی پیرسون، رگرسیون خطی چند متغیره انجام شد.
یافته ها: نمونه مورد مطالعه را ۲۹۱ سالمند با میانگین سنی ۶/۷ ± ۶۸/۳ تشکیل می دادند. نتایج نشان دادند سلامت معنوی ۸۱/۱% از سالمندان در سطح قوی بود و اکثر سالمندان سطح خوبی از سالمندی موفق داشتند و سلامت معنوی یکی از عوامل پیشگویی کننده سالمندی موفق محسوب می شود و با توجه به ابعاد سلامت معنوی، بعد سلامت وجودی اثر مثبت و معنی داری بر سالمندی موفق دارد .(B: ۷۰.۳۱۵, p< ۰.۰۰۰) همچنین نتایج نشان می دهند که سالمندان شاغل نسبت به سالمندان خانه دار و سالمندانی که میزان درآمد بالایی داشتند در مقایسه با سالمندانی که میزان درآمد متوسط و پایینی داشتند و سالمندانی که سابقه بیماری های جسمی و روحی روانی را گزارش نکرده اند اثر مثبت و معناداری را بر سالمندی موفق داشته و قابلیت پیشگویی کنندگی بیشتری را بر سالمندی موفق دارند.
نتیجه گیری: بعد وجودی سلامت معنوی یکی از عوامل پیشگویی کننده ی سالمندی موفق می باشد که با توجه به اهمیت و حساسیت مسائل مربوط به سالمندان می توان با مداخلات متمرکز بر آموزش معنویت این دوره را غنی تر و پرکیفیت تر نمود.
متن کامل [PDF 845 kb]   (313 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1398/4/29 | پذیرش: 1398/9/17 | انتشار: 1397/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb