مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه غرب اسکاتلند
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، bakhshi@razi.tums.ac.ir
چکیده:   (272 مشاهده)
اهداف: از انجایی که تحقیق بر نمونه های سالمندان و ثبت داده های مربوطه  نیازمند دقت بیشتری است، محاسبه خطای اندازه گیری از اهمیت زیادی برخوردار است. مطالعه حاضر با هدف معرفی فرمولی ساده جهت محاسبه شاخص انحراف کل، تفسیر آن و ترغیب پژوهشگران در استفاده از این شاخص به عنوان ابزاری مناسب جهت تعیین پایائی در مطالعات روانسنجی می باشد.
مواد و روش ها: در یک مطالعه مقطعی ، پس از انتخاب 105 نفر از سالمندان شهر تهران به صورت دسترس در سال 1398، پرسشنامه SF-36 برای انها در فاصله زمانی دو هفته تکمیل گردید. مقادیرICC و شاخص انحراف کل برای زیر مقیاسهای پرسشنامه محاسبه گردیده و با هم مقایسه شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد که کمترین مقدار شاخص انحراف کل مربوط به زیر مقیاس "عملکرد جسمی" و بیشترین مقدار مربوط به زیر مقیاس " مشکلات روحی " می باشد. به صورت دقیق تر می توان گفت: با احتمال 95% ، ماکزیمم خطای اندازه گیری در زیر مقیاسهای "عملکرد جسمی" و " مشکلات روحی " به ترتیب برابر با 22 و 34 (از صد واحد) بدست امدند.
نتیجه گیری: از آن جایی که شاخص ICC نمی تواند مشخص کند که چقدر از اختلاف در زیر مقیاسها مربوط به خطای اندازه گیری است و همچنین با توجه به تفسیر ساده شاخص انحراف کل، پیشنهاد می شود که پژوهشگران شاخص انحراف کل را در مطالعات پایائی گزارش نمایند.
متن کامل [PDF 840 kb]   (85 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آمار
دریافت: 1398/5/19 | پذیرش: 1398/12/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb