مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه فناوری اطلاعات سلامت، دانشکده علوم پزشکی اسفراین، اسفراین، ایران
2- مرکز تحقیقات سالمندان، دانشگاه علوم توانبخشی، تهران، ایران
3- گروه فناوری اطلاعات سلامت، دانشکده پیراپزشکی فردوس، بیرجند، ایران
4- گروه فناوری اطلاعات سلامت، دانشکده علوم پزشکی خلخال، خلخال، ایران ، es.mehraeen@gmail.com
چکیده:   (416 مشاهده)
مقدمه: سامانه های مدیریت سلامت از راه دور سالمندان باید دارای ویژگی ها، قابلیت ها و زیرساخت هایی باشند که نیاز متنوع مدیریت مراقبت در منزل را پوشش دهند. با توجه به اینکه پرسشنامه ای روا و پایا برای تعیین این الزامات وجود ندارد؛ لذا هدف اصلی این مطالعه تعیین قابلیت ها و الزامات سامانه پایش از راه دور سلامت سالمندان و ارائه آن بصورت یک پرسشنامه روا و پایا بود.
روش بررسی: این مطالعه از نوع توصیفی – تحلیلی بود که در سال 1398 انجام گرفت. آیتم های پرسشنامه از یک مطالعه مروری نظام مند به دست آمده است. برای انجام مطالعه مروری، کلید واژه های سالمندی، مراقبت در منزل، سلامت از راه دور و فناوری اطلاعات در بازه زمانی 2013 تا اکتبر 2019 در پایگاه های علمی منتخب موردجستجو قرار گرفت.
یافته ها: بر اساس یافته های پژوهش حاضر، پارامتر ها و الزامات سامانه الکترونیکی مدیریت سلامت از راه دور سالمندان، در قالب 97 آیتم شناسایی گردید. همچنین،31 آیتم اولیه پرسشنامه به دلیل روایی و پایایی پایین حذف شد. در مرحله بعد، پرسشنامه نهایی با 66 آیتم و نسبت روایی محتوا 99% و ضریب آلفای کرونباخ (9/0) و همچنین ضریب همبستگی مطلوب (r=0.85, p-value<0.05) طراحی گردید.
نتیجه گیری: در این مطالعه، الزامات سیستم پایش از راه دور سلامت سالمندان تعیین و با استفاده از این الزامات پرسشنامه ای روا و پایا ایجاد شد. این پرسشنامه در پنج قسمت کاربردها، الزامات عملکردی، الزامات غیر عملکردی، ابزار ها و زیر ساخت های ارتباطی طراحی شد. نتایج پژوهش حاضر می تواند توسط طراحان سیستم های مراقبت بهداشتی جهت تعیین کاربردها و الزامات سامانه های پایش سلامت سالمندان مورد استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 1102 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: 1398/8/12 | پذیرش: 1399/2/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb