مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، nargesarsalani@gmail.com
3- دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
چکیده:   (205 مشاهده)
 
اهداف: یکی از مهمترین مسئولیت های پرستاران در امر مراقبت، پیشگیری از آسیب به بیمار و سایرین است و بسیاری از پرستاران برای تامین این هدف از مهار فیزیکی استفاده می نمایند. نظر به اینکه، استفاده از مهار فیزیکی در بیماران سالمند با عوارض جسمی-روانی و مسایل اخلاقی همراه است؛ شناسایی ادراک پرستاران از بکارگیری مهار فیزیکی در سالمندان بستری در بیمارستان از اهمیت خاصی برخوردار است. مطالعه حاضر با هدف تعیین ویژگی های روانسنجی پرسشنامه ادراک پرستاران از بکارگیری مهار فیزیکی در سالمندان بستری در بیمارستان انجام شد.
مواد و روش ها:  روش شناسی این مطالعه، توصیفی و از نوع اعتبار سنجی بود که در سال 1398در بیمارستان های آموزشی شهر کرمانشاه(غرب ایران) انجام شد. پس از کسب مجوز از طراحان پرسشنامه ادراک استفاده از مهار فیزیکی(PRUQ)، ترجمه آن مطابق با پروتکل استاندارد سازمان بهداشت جهانی انجام شد. سپس نسخه فارسی این پرسشنامه توسط 330 نفر از پرستارانی که به روش نمونه گیری در دسترس با توجه به معیارهای ورود انتخاب شده بودند، تکیمل شد. روایی پرسشنامه از طریق روایی صوری(کیفی و کمی)، روایی محتوا(کیفی و کمی) و روایی سازه(تحلیل عاملی اکتشافی و تاییدی) مورد بررسی قرار گرفت. پایایی پرسشنامه به روش آزمون-بازآزمون و ثبات درونی ارزیابی شد. تحلیل های آماری توسط نرم افزارهای  SPSS23و AMOS5 انجام پذیرفت.
یافته ها: شاخص های روایی محتوا برای کل پرسشنامه 78/0= CVRو 88/0=  S-CVIبدست آمد. نتایج تحلیل عاملی اکتشافی و تاییدی، سه عامل "پیشگیری از سقوط"، "پیشگیری از قطع یا تزاحم در درمان" و "تامین محیط ایمن" را استخراج کرد. برازش مدل سه عاملی ابزار ادارک استفاده از مهار فیزیکی بر اساس شاخص های استاندارد (68/2= χ2/df، 83/0=GFI، 91/0=CFI، 92/0=NFI، 08/0=RMSEA) مناسب بود. همچنین پایایی ابزار با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ(82/0) و همبستگی درون خوشه ای(86/0) تایید شد.
نتیجه گیری: نسخه فارسی پرسشنامه ادراک استفاده از مهار فیزیکی از روایی و پایایی مناسبی در میان در میان پرستاران شاغل در بخش های بیمارستانی برخوردار است. با توجه به ویژگی های روانسنجی مناسب، این پرسشنامه می تواند در مطالعات بعدی در این جمعیت بکار رود.
 
متن کامل [PDF 1097 kb]   (63 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1398/9/12 | پذیرش: 1399/2/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb