مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، basakha@gmail.com
چکیده:   (204 مشاهده)
اهداف: علیرغم رشد روزافزون جمعیت سالمندان در ایران، تصویر روشنی از بیماری‌های مزمن در این گروه جمعیتی وجود ندارد. بر این اساس، مطالعه حاضر سعی دارد وضعیت مهمترین بیماری‌های مزمن و تکثر این بیماری‌ها در میان سالمندان را مورد بررسی قرار دهد. علاوه بر آن، توزیع انواع این بیماری‌ها در میان گروه‌های مختلف اقتصادی-اجتماعی نیز مد نظر بوده است.  
مواد و روش‌ها: اطلاعات پژوهش مقطعی حاضر از طریق چک لیست بررسی وضعیت بیماری‌های مزمن در میان سالمندان به دست آمد. انتخاب نمونه پژوهش از میان سالمندان بالای 60 سال شهر تهران در سال 1398 و از طریق روش نمونه‌گیری چند مرحله‌ای (شامل نمونه‌گیری خوشه‌ای، سهمیه‌ای و در دسترس) انجام گرفته است. حجم نمونه پژوهش 1280 نفر در نظر گرفته شده که بر اساس فرمول تعیین حجم نمونه برای مطالعات توصیفی محاسبه شده است. به منظور توصیف و تحلیل داده‌ها از نرخ شیوع و آزمون کای-دو استفاده شده است.
یافته‌ها:  نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که پرفشاری خون، بیماری‌های اسکلتی-عضلانی و چربی بالای خون بیشترین میزان شیوع را به ترتیب با نرخ 40.2، 40.2 و 32.4 درصد در میان سالمندان شهر تهران داشته است. نرخ شیوع متکثر بیماری‌های مزمن سالمندان نیز برابر با 79.8 بوده که این نرخ در میان مردان، سالمندان هرگز ازدواج نکرده، سالمندان دارای تحصیلات دانشگاهی و سالمندان شاغل کمتر از سایر گروه‌ها بوده است. بیماری‌های قلبی- عروقی، دیابت، چربی بالا و پرفشاری خون، و بیماری‌های چشم، بیماری‌هایی بوده‌اند که احتمال ابتلا به آن‌ها در میان طبقات اجتماعی-اقتصادی متفاوت بوده است.
نتیجه‌گیری:  بر اساس گروه‌های اقتصادی-اجتماعی، شیوع بیماری‌های مزمن بسیار متفاوت بوده و بنابراین می‌توان بخش مهمی از بیماری‌های مزمن در میان سالمندان را در ارتباط با وضعیت اجتمای-اقتصادی آنان دانست. بنابراین الگوی شیوع برخی از بیماری‌های مزمن را می‌توان تحت تاثیر سبک زندگی افراد دانست. در نتیجه پژوهش‌ها و سیاست‌گزاری‌ها در این زمینه باید بر اساس توجه به نابرابری‌های موجود در وضعیت اقتصادی-اجتماعی باشد.

متن کامل [PDF 995 kb]   (63 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1398/12/3 | پذیرش: 1399/2/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb