مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استاد، عضوهیئت علمی گروه پرستاریسالمندی و سلامت جامعه، دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
2- کارشناسی ارشد پرستاری سالمندی، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران،تهران، ایران ، hajatysaeede@yahoo.com
3- استادیار، مرکز مراقبت های پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه غلوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (208 مشاهده)
زمینه و هدف: دوره سالمندی با عوامل متعدد تهدید کننده سلامت از جمله سقوط (افتادن) همراه است که  عوارض روانی، جسمانی و اجتماعی را در پی داشته که یکی از آنها ترس از سقوط" یا افتادن در سالمندان بویژه بعد از جراحی های ارتوپدی است.  هدف این مطالعه تعیین ترس از سقوط و اضطراب در سالمندان با سابقه جراحی ارتوپدی ناشی از سقوط مراجعه کننده به درمانگاه های ارتوپدی مراکز آموزشی درمانی منتخب دانشگاه علوم پزشکی ایران می باشد.
روش تحقیق:  پژوهش حاضر، مطالعه ای مقطعی (همبستگی –  توصیفی) بود که 280 نفر از سالمندان مراجعه کننده به مراکز آموزشی درمانی منتخب دانشگاه علوم پزشکی ایران، در آن شرکت داشتند. نمونه­گیری به روش در دسترس انجام شد. ابزار گردآوری داده ها شامل: فرم مشخصات دموگرافیک،  فرم کوتاه شده ی آزمون شناختی (AMT)، پرسشنامه مقیاس کارآمدی در افتادن یا سقوط (FES-I) و هفت گویه از پرسشنامه  ی  21 آیتمی DASS بود. داده ها با آمار توصیفی و آمار استنباطی همچون تی مستقل، آنالیز واریانس یک طرفه و رگرسیون خطی در نرم افزار SPSS نسخه 20 در سطح معناداری p≤ 0.05 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: میانگین سنی سالمندان شرکت‌کننده در این مطالعه 4/29±669/50 و 65% زن بودند. حدود 99% سالمندان مورد مطالعه ترس و نگرانی بالایی از سقوط را گزارش کردند، همینطور 47/9 درصد اضطراب  در سطح متوسط و حدود 26 درصد اضطراب در شدید تا بسیار شدید را گزارش کردند.  میانگین نمره اخذ شده از ابزار سنجش اضطراب (4/18±11/88) هم از نمره میانگین ابزار مربوطه که 10 بوده است، بالاتر می باشد،که نشان دهنده اضطراب بالاست. ضمن اینکه متغیر " اضطراب" با متغیرهای جنسیت، سطح تحصیلات، وضعیت تاهل، سابقه ی سقوط و سابقه ابتلا به بیماری‌های مزمن ارتباط معناداری داشت (0/05>p). با توجه به نتایج آزمون همبستگی پیرسون بین ترس از سقوط و اضطراب (0/001>p ، 0/254-=r) همبستگی مستقیم و معنادار آماری وجود داشت. باتوجه به نتایج تحلیل رگرسیون خطی،  زن بودن با ضریب استاندارد 0/183 بیشترین اثر را بر "اضطراب" داشت و  زن بودن، مجرد بودن، وضعیت اقتصادی خوب و زندگی با همسر به ترتیب با ضریب استاندارد 0/236، 0/545.، 0/047، 0/545 بیشترین اثر را بر "ترس از سقوط" داشتند.
نتیجه گیری: بنظر می رسد فراوانی ترس از سقوط، در سالمندانی که سابقه ی جراحی ارتوپدی داشتند، در سطح قابل توجهی بالا بوده است. با توجه به پیامدهای نامطلوب ترس از سقوط و همچنین شیوع اضطراب در سالمندان توصیه می گردد برای سالمندانی که به دنبال آسیب ناشی از سقوط تحت جراحی ارتوپدی قرار گرفته اند و در بیمارستان ها بستری می شوند، برنامه ها ی مشاوره ای  در زمان  ترخیص گذاشته شود.
 
متن کامل [PDF 937 kb]   (62 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1399/2/14 | پذیرش: 1399/7/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb