مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- ، mmmobarez@modares.ac.ir
چکیده:   (165 مشاهده)
مقدمه: کلستریدیوم دیفیسیل یک باکتری گرم مثبت بی هوازی است که در حال حاضر به عنوان شایع ترین علت اسهال عفونی در خانه سالمندان شناخته شده است. پروفایل حساسیت آنتی بیوتیکی اساسی ترین گام برای درمان موفقیت آمیز به دلیل مقاومت ضد میکروبی می باشد. در این مطالعه پروفایل حساسیت آنتی بیوتیکی سویه های کلستریدیوم دیفیسیل که از خانه سالمندان سالمندان تهران جدا شده بود ارزیابی شدند.
مواد و روشها: در این مطالعه ، 42 سویه کلستریدیوم دیفیسیل که قبلاً از سالمندان ساکن در خانه سالمندان جدا شده بود موردآزمایش قرار گرفتند. تست حساسیت آنتی بیوتیکی با روش دیسک دیفیوژن، رقت سازی در آگار و E-test  انجام گرفت.
یافته ها: همه سویه های  کلستریدیوم دیفیسیل حساس به مترونیدازول، ونکومایسین، ریفامپیسین، لاینزولید و تایجی سایکلین بودند. همچنین بالاترین میزان مقاومت در کلیندامایسین (100٪) ، لووفلوکساسین (2/96٪) ، ایمی پنم (81٪) ، آزیترومایسین (61٪) و اریترومایسین (8/54٪) مشاهده شد.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج بدست آمده ، سویه  های کلستریدیوم دیفیسیل نسبت به ونکومایسین و مترونیدازول حساس بودند ، که به عنوان دو آنتی بیوتیک انتخابی در درمان عفونت های کلستریدیوم دیفیسیل در سالمندان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ، روش انتشار دیسک می تواند به عنوان یک تست غربالگری برای تعیین مقاومت آنتی بیوتیکی استفاده شود.
 
 
متن کامل [PDF 756 kb]   (81 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بالینی
دریافت: 1399/4/11 | پذیرش: 1399/8/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb