مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران.
2- دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
3- دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، بجنورد، ایران
4- دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران. ، v.borhaninejad@kmu.ac.ir
چکیده:   (139 مشاهده)
مقدمه: پایین بودن سواد رسانه‌ای و مواجه با محتوای تولید شده توسط رسانه‌ها در جریان همه‌گیری کووید 19 می‌تواند سلامت افراد جامعه را تحت تأثیر قرار دهد. لذا این مطالعه به منظور بررسی آثار روانشناختی دنبال کردن رسانه‌ها بر سلامت روان سالمندان مقیم جامعه صورت گرفته است.
روش کار: این مطالعه از نوع توصیفی تحلیلی بوده که به صورت مقطعی در سال 1399 و در شهر کرمان انجام گرفت. تعداد 200 سالمند به روش نمونه‌گیری در دسترس از سالمندان تحت پوشش مراکز روزانه توانبخشی وکانون بازنشستگان انتخاب شدند. سوالات پرسشنامه شامل اطلاعات دموگرافیک (شامل سن، جنسیت، تحصیلات، شغل، وضعیت تأهل و درآمد) و سؤالاتی در خصوص وضعیت استفاده از رسانه‌ها بود. جهت سنجش سلامت روان نیز از نسخه 12 سؤالی پرسشنامه GHQ که روایی و پایایی آن در مطالعات مختلف مورد تأیید قرار گرفته است( آلفای کرونباخ 8/0)، استفاده گردید.
یافته ها: میانگین سنی افراد مورد مطالعه 08/5  ± 60/66 بود. بیش از سه چهارم افراد مورد مطالعه اخبار کووید 19 را از طریق رسانه‌ها دنبال می‌کردند و رادیو و تلویزیون داخلی مهمترین منبع دریافت این اخبار معرفی شدند. از نظر سلامت روان، 4/77 درصد از وضعیت مطلوبی برخوردار نبودند. یافته های حاصل از رگرسیون لجستیک حاکی از این بود که تحصیلات بالاتر(p<0/001)، شاغل بودن(p=0/003)  و عدم دنبال کردن اخبار کووید 19 از طریق رسانه‌ها (p<0/001) به عنوان عامل حفاظتی سلامت روان و افزایش میزان استفاده از رسانه‌، عامل خطری برای سلامت روان سالمندان در دوران کووید 19 بود.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های مطالعه حاضر سلامت روان سالمندان در دوران پاندمی کووید 19 تحت تأثیر نوع و میزان استفاده از رسانه های مختلف قرار دارد. به سالمندان توصیه می‌گردد که از پیگیری مستمر اخبار مرتبط با کووید به ویژه اخبار از منابع غیر موثق اجتناب کنند. مدیران رسانه‌ای هم بایستی نظارت بیشتری بر محتوای تولید شده در ارتباط با بیماری کووید 19 داشته باشند.
واژه‌های کلیدی: سلامت روان، سالمند، کووید19، رسانه
متن کامل [PDF 1236 kb]   (53 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/6/21 | پذیرش: 1399/10/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb