دوره 17، شماره 1 - ( بهار- در حال انتشار 1401 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nozarpour J, Fallahi-Khoshknab M, Arsalani N, Norouzi Tabrizi K, Ahmadi F. Explaining the Concept of Violence Against the Older Adult: A Hybrid Study. Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2022; 17 (1)
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2297-fa.html
نوذرپور جاسم، فلاحی خشکناب مسعود، ارسلانی نرگس، نوروزی تبریزی کیان، احمدی فضل الله. تبیین مفهوم خشونت با سالمندان: یک مطالعه هیبرید. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1401; 17 (1)

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2297-fa.html


1- دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
2- دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران. ، fallahi@uswr.ac.ir
3- دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران.
چکیده:   (738 مشاهده)
مقدمه: خشونت با سالمندان به عنوان یک عمل منفرد، تکراری یا حذف اقدام مناسب می باشد که در یک ارتباط بین فردی اتفاق افتاده و موجب آسیب یا ناراحتی فرد سالمند می شود. نبود تعریف روشن از چالش های این مفهوم است. تحقیق حاضر با هدف تبیین مفهوم، تعریف عملیاتی و ارجاعات تجربی خشونت علیه سالمندان با رویکرد هیبرید صورت گرفته است.
مواد و روش ها: در این مطالعه از روش تحلیل مفهوم هیبرید استفاده شد که شامل سه مرحله نظری، تحقیق در عرصه و تحلیلی می‌باشد. در مرحله اول بررسی متون به شیوه واکر و آوانت، مرحله دوم مصاحبه‌های بدون ساختار با استفاده از نمونه‌گیری هدفمند و در نهایت در مرحله سوم از روش تحلیل ادراکی برای ادغام نتایج دو مرحله قبلی استفاده شد.
یافته ها:  نتایج تحلیل نهایی بیان‌کننده تعریف خشونت با سالمندان ناتوان و مؤلفه‌های آن بود که شامل طیفی از رفتار ها یا اعمال تهدید کنندی کرامت و شان انسانی با یا بدون هدف است که در محیط زندگی یا موقعیت های مرتبط با آن از سوی اعضای خانواده، مراقبان و یا دیگران اعمال می شود و به شکل مواجهه سالمندان  با خشونت عاطفی - روانی، خشونت فیزیکی، خشونت اقتصادی، خشونت جنسی، خشونت اجتماعی، غفلت و رها سازی بصورت آشکار یا پنهان، مقطعی یا مداوم، و خفیف تا شدید درک می شود. مورد غفلت واقع شدن، جدایی تعاملاتی، عوامل زمینه ساز مرتبط با فرد سالمند و عوامل زمینه ساز مرتبط با فرد خشونت دهنده منجر به وقوع آن شده و با آسیب های مخرب فردی، خانوادگی و اجتماعی همراه است.
نتیجه گیری: یافته های این مطالعه می تواند تصویری روشن تر از تجربیات این گروه از سالمندان را که همگی به نوعی در مواجهه با خشونت بوده اند ارائه دهد. شناخت تجربیات و درک سالمندان از پدیده خشونت منجر به افزایش آگاهی پرستاران از این پدیده شده و مفاهیم مهمی را در پرستاری به ویژه در پرستاری سالمندان آشکار می سازد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1400/6/18 | پذیرش: 1400/9/14 | انتشار: 1401/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb