مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
2- گروه پرستاری، مرکز تحقیقات سالمندی ایران، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
3- گروه پرستاری، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران. ، fallahi@uswr.ac.ir
چکیده:   (848 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری آلزایمر یک بیماری مزمن پیشرونده بوده که باعث وابستگی کامل بیمار و نیاز به مراقبت شبانه روزی می گردد و چالشهایی را برای مراقبین و خانواده ها ایجاد می کند که نیاز به بررسی و  شناخت  دارد. لذا  مطالعه حاضر با هدف بررسی چالشهای مراقبتی مراقبین سالمندان مبتلا به بیماری آلزایمر در سال 1401 انجام شد.
مواد و روش ها:  مطالعه مرور روایتی با استفاده از کلید واژه های فارسی" مراقب و بیماری آلزایمر" و کلید واژه های انگلیسی" Alzheimer Disease، Caregiver و Carer" و جستجو در پایگاه های اطلاعاتی PubMed، Embase، ProQuest، SID و Irandoc در بازه زمانی 2017 تا 2022 انجام شد. از تعداد 4594 مقاله در نهایت تعداد 27 مقاله  با استفاده از معیار ارزیابی کیفیت Gifford ارزبابی و تحلیل شد.
یافته ها: پس از بررسی مقالات، فراوانترین چالشهای مراقبتی مراقبین سالمندان مبتلا به آلزایمر بصورت طبقه چالشهای فردی شامل زیر طبقات روان شناختی، کمبود اطلاعات، جسمی، شغلی و بارکاری و طبقه چالشهای خانوادگی شامل زیر طبقات اقتصادی، زناشویی، اختلال در روابط اجتماعی و کمبود روابط عاطفی به دست آمد.
نتیجه گیری: مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر باعث ایجاد چالشهای مراقبتی فراوانی برای مراقبین می گردد بنابراین در کنار درمان و مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر، توجه به چالشهای مراقبین و برنامه ریزی جهت رفع چالشهای و توانمندسازی آنان در سیستمهای بهداشت و درمان ضروری به نظر می رسد.
متن کامل [PDF 1255 kb]   (328 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1401/10/19 | پذیرش: 1402/7/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb