مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
2- مرکز تحقیقات سالمندی، گروه پرستاری، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی. تهران، ایران. ، f.mohammadi@uswr.ac.ir
3- مرکز تحقیقات سالمندی، گروه پرستاری، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی. تهران، ایران.
4- پزشک طب تسکینی، مرکز کنترل سرطان ایرانیان (مکسا)، تهران، ایران.
چکیده:   (1293 مشاهده)
اهداف: مراقبان خانوادگی نقش اساسی در مراقبت از سالمندان مبتلا به سرطان دارند. با این حال این مراقبان در معرض بار مراقبتی قابل توجهی هستند. بنابراین، حمایت از این مراقبان به عنوان بیماران پنهان ضروری است. شناخت نیازهای این مراقبان، پیش نیاز طراحی مداخلات برای حمایت از آن­ها است. لذا پژوهش حاضر با هدف بررسی نیازهای حمایتی مراقبان خانوادگی سالمندان مبتلا به سرطان انجام شد.
مواد و روش­ها: این مطالعه کیفی بین سال­های 2022-2020 انجام شد. 31 مشارکت کننده از مراقبان خانوادگی سالمندان مبتلا به سرطان، دیگر اعضای خانواده مراقبان اصلی و ارائه دهندگان مراقبت­های بهداشتی بر اساس نمونه گیری هدفمند از چندین مرکز بهداشتی درمانی در تهران، ایران انتخاب شدند. داده­ها با استفاده از مصاحبه­های نیمه ساختار یافته و تا اشباع نظری داده­ها جمع آوری گردید. تجزیه و تحلیل همزمان با جمع آوری داده­ها با استفاده از رویکرد تحلیل محتوای مرسوم (روش گرانهایم و لاندمن) انجام شد. معیارهای لینکلن و گوبا برای اطمینان از صحت و استحکام داده­ها استفاده شد.
یافته ­ها: تجزیه و تحلیل داده‌های به‌دست‌آمده منجر به شناسایی نیازهای حمایتی مراقبان خانوادگی سالمندان مبتلا به سرطان شد. این نیازها در شش طبقه اصلی شامل نیاز به حمایت اطلاعاتی، نیاز به حمایت جسمی، نیاز به رهانیدن از ناامنی روانی، نیاز به تحکیم معنویت، نیاز به حمایت عملی و نیاز به همراهی تیم مراقبتی دسته بندی شدند.
نتیجه­ گیری: با توجه به نیازهای حمایتی متعدد مراقبان خانوادگی سالمندان مبتلا به سرطان، سیاست­گذاران و برنامه­ریزان بهداشتی و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی باید مداخلات مختلفی را بر اساس چنین نیازهایی با استفاده از رویکرد مراقب محور برای حمایت از این مراقبان طراحی و برنامه­ریزی کنند.
متن کامل [PDF 1550 kb]   (380 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1402/1/26 | پذیرش: 1402/5/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb