مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران. ، hadis.sheikhshoaei@sport.uk.ac.ir
2- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران.
3- متخصص پزشکی ورزشی دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
چکیده:   (917 مشاهده)
اهداف: اختلال تعادل یکی از عوارض مهمی است که سالمندان مبتلا به استئوآرتریت زانو با آن درگیر هستند، که می تواند افراد را در معرض زمین خوردن قرار دهد. این پژوهش با هدف تاثیر تمرینات فال پروف بر نمرات آزمون Mini-BESTest در زنان سالمند مبتلا به استئوآرتریت زانو انجام شد.
مواد و روش ها : آزمودنی ها شامل 25زن سالمند 75-60 ساله مبتلا به استئوآرتریت زانو که در دو گروه تجربی و کنترل به صورت هدف دار به عنوان نمونه انتخاب شدند. از آزمون Mini-BESTest برای ارزیابی شاخص تعادل استفاده شد. آزمودنی های گروه تجربی به مدت 8 هفته ، 3 روز در هفته و هر جلسه یک ساعت به تمرینات پرداختند. گروه کنترل در هیچ تمرینی شرکت نکردند. برای تحلیل اطلاعات از آزمون سنجش مکررترکیبی با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 26 در سطح معنی داری 0/05 استفاده شد.  
یافته ها: نتایج نشان داد که نمرات کل Mini-BESTest  و 3 زیر مجموعه ی آن (پیش بینی کنندگی، کنترل وضعی واکنشی و راه رفتن پویا ) پس از اجرای تمرینات در گروه تجربی افزایش معناداری داشت (F=51/42 و p=0/001  و η=0/69 ). در حالی که بین نمرات جهت یابی حسی دو گروه در پیش آزمون و پس آزمون اختلاف معناداری مشاهده نشد (0/05p>).
نتیجه گیری: برنامه تمرینی فال پروف با توجه به اثر گذاری آن و همچنین عدم نیاز به داشتن وسایل پر هزینه ، به مربیان و درمانگران جهت بهبود تعادل در سالمندان مبتلا به استئوآرتریت زانو، پیشنهاد می گردد.
متن کامل [PDF 1268 kb]   (218 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: 1402/5/30 | پذیرش: 1402/8/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb