دوره 19، شماره 2 - ( تابستان- در حال انتشار 1403 )                   جلد 19 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kassaeian S S, Dabaei N, Meshkat S A M, Gharibi F, Heidari Roochi A, Ebrahimi Tavani M. Evaluating the Prevalence of Hypertension Complications and Identifying the Related Factors among Older Adults of Semnan in 2023. Salmand: Iranian Journal of Ageing 2024; 19 (2)
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2704-fa.html
کسائیان سید سعید، دانائی نوید، مشکات سید امیر مسعود، غریبی فرید، حیدری روچی علی، ابراهیمی توانی معصومه. بررسی شیوع عوارض فشارخون بالا و شناسایی عوامل مرتبط با آن‌ در سالمندان شهر سمنان در سال 1401. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1403; 19 (2)

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2704-fa.html


1- گروه پزشکی اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران.
2- گروه کودکان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران.
3- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران.
4- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران.
5- دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج، ایران.
6- مرکز مدیریت شبکه، معاونت بهداشتی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهران، ایران. ، ebrahimi.mas@gmail.com
چکیده:   (913 مشاهده)
اهداف: مهم ترین دلیل مطرح شدن بیماری فشارخون بالا بعنوان یک مشکل اساسی در حوزه بهداشت عمومی، عوارض جانبی گسترده و بعضاً شدیدی است که می تواند سلامت مردم به ویژه سالمندان جامعه را مورد تهدید جدی قرار دهد. با توجه به اهمیت ارزیابی جوامع در این رابطه و لزوم استفاده از اطلاعات به دست آمده در جهت مدیریت صحیح بیماری، مطالعه حاضر با هدف بررسی میزان شیوع عوارض فشارخون بالا و شناسایی عوامل مرتبط با آن در سالمندان شهر سمنان اجرا گردید.
مواد و روش‌ها: مطالعه مقطعی حاضر با مشارکت 400 نفر از سالمندان مبتلا به فشارخون بالای شهر سمنان در دی و بهمن ماه سال 1401 که به صورت تصادفی به مطالعه وارد شدند بانجام رسید. داده های مورد نیاز مطالعه با استفاده از یک پرسشنامه محقق ساخته‌ای بود که روایی محتوایی آن بر اساس دیدگاه 10 نفر صاحبنظر و کسب نمره 95/0 و 98/0 بترتیب برای شاخص‌های CVR و CVI تایید گردید. پایایی پرسشنامه نیز با بررسی همسانی درونی از طریق روش آزمون-باز آزمون، و کسب نمره 895/0 برای شاخص آلفای کرونباخ تایید گردید. نتایج بررسی‌های توصیفی برای متغیرهای کمی بصورت میانگین (انحراف معیار) و برای متغیرهای کیفی بصورت فراوانی (درصد) گزارش گردید. ارتباط آماری میان متغیرهای دموگرافیک و زمینه ای با عوارض جانبی فشارخون بالا با آزمون کای‌دو بررسی شد. تمامی بررسی‌ها با استفاده از SPSS27 بانجام رسید و در همه موارد، 05/0P معنی‌دار در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: میانگین سنی سالمندان شرکت کننده در این مطالعه، 35/68 سال (23/5±) و بازه سنی آنان بین 60 تا 94 سال بود. توزیع جنسیتی سالمندان تقریباً برابر بود بطوریکه 196 نفر از آنان (%49) را مردان؛ و 204 نفر (%51) را زنان تشکیل می دادند. نتایج بررسی ها نشان داد که %26/75 (%4/33± CI:) از سالمندان با عوارض جدی فشارخون بالا مواجهند و میزان شیوع عوارض و نارسایی قلبی %14/3 (%3/17± CI:)، رتینوپاتی (مشکلات چشمی و بینایی) %7/5 (%2/58± CI:)، عوارض و نارسایی کلیوی %5/5 (%2/23± CI:)، سکته قلبی %4 (%1/92± CI:)، و سکته مغزی %1/5 (%1/19± CI:) برآورد گردید. این نتایج همچنین حاکی از ارتباط معنی دار آماری بین متغیرهای سن، وضعیت تاهل، سطح تحصیلات، زمان سپری شده از تشخیص اولیه، فاصله زمانی میان تشخیص اولیه تا آغاز مراقبت، تحت کنترل بودن بیماری، سابقه عدم دریافت مراقبت‌های ضروری، و سابقه دریافت کمک‌های مالی جهت تامین مخارج درمانی، با شیوع عوارض فشارخون بالا می‌باشد (0/05>P).
نتیجه‌گیری: بخش قابل توجهی از سالمندان شهر سمنان با عوارض جانبی جدی فشارخون بالا مواجه هستند و متغیرهای متعدد دموگرافیک و زمینه‌ای و نیز رفتارهای جستجوگر بهداشتی در سالمندان با شیوع این عوارض در ارتباط هستند. پژوهشگران امیدوارند تحلیل وضعیت حاضر و پیشنهادات کاربردی ارائه شده بتواند به سیاستگذاران حوزه سلامت در طراحی و اجرای مداخلات ارتقایی یاری رساند. 
متن کامل [PDF 1437 kb]   (375 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1402/7/3 | پذیرش: 1402/9/6 | انتشار: 1403/4/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb