مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران.
2- دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران. ، zfotoukian@yahoo.com
چکیده:   (476 مشاهده)
سابقه و هدف: شناخت عوامل روانشناختی موثر بر سبک زندگی مرتبط با سرطان پروستات مانند اضطراب و افسردگی در سالمندان مبتلا می تواند به ارائه مراقبت های پرستاری مبتنی بر شواهد منجر شود. هدف مطالعه حاضر، تعیین ارتباط اضطراب و افسردگی با سبک زندگی مرتبط با بیماری در سالمندان مبتلا به سرطان پروستات بود.
مواد و روش ها: این مطالعه توصیفی در فواصل زمانی 2022-2021 انجام شد. 250 سالمند مراجعه کننده به درمانگاه های انکولوژی و ارولوژی بیمارستانها و مطب پزشکان منطقه غرب مازندران(نور، نوشهر، چالوس، تنکابن و رامسر) در مطالعه شرکت داشتند. روش نمونه گیری دردسترس بود. جهت جمع آوری داده ها از مقیاس های خودارزیابی اضطراب و افسردگی و پرسشنامه سبک زندگی مرتبط با سرطان پروستات استفاده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه18 و آزمونهای آماری آنالیز واریانس، تی مستقل، ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه انجام شد. سطح معناداری کمتر از0.05 در نظر گرفته شد.
 یافته ها: میانگین و انحراف معیار سنی مشارکت کنندگان، 3/69±69/33 سال بود. نتایج نشان داد; ارتباط معناداری بین اضطراب و افسردگی با سبک زندگی مرتبط با بیماری وجود دارد (0/001P<). به­طوری­که با افزایش اضطراب و افسردگی، وضعیت سبک زندگی مرتبط با بیماری در سالمندان مبتلا به سرطان پروستات ضعیف تر می شود. بین سبک زندگی مرتبط با بیماری با متغیرهای وضعیت اقتصادی و سطح تحصیلات  ارتباط آماری معنی داری وجود داشت(0/001P<). به­طوری­که سبک زندگی در سالمندان با وضعیت اقتصادی ضعیف و بیسواد ضعیف تر از سایرین بود.
نتیجه گیری: براساس یافته ها، با افزایش سطح اضطراب و افسردگی، سبک زندگی مرتبط با سرطان پروستات در سالمندان مبتلا  ضعیف تر می شود. لذا برنامه ریزی جهت انجام مداخلات در راستای کاهش اضطراب و افسردگی و بهبود سبک زندگی  سالمندان مبتلا به سرطان پروستات توصیه می شود.
متن کامل [PDF 759 kb]   (153 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1402/7/30 | پذیرش: 1402/11/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb