دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1390 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi F, Babaee M. Effects of Participation in Support Groups on Alzheimer’s Family Caregivers’ Strain and Spiritual Wellbeing. sija. 2011; 6 (1)
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-374-fa.html
محمدی فرحناز، بابایی مهرزاد. تأثیر مشارکت در گروه‌های حمایتگر بر سلامت معنوی و فشار مراقبتی در «مراقبان عضو خانواده» سالمندان مبتلا به آلزایمر. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1390; 6 (1)

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-374-fa.html


1- مرکز تحقیقات سالمندی،دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران. ، f.mohammadi@uswr.ac.ir
چکیده:   (9999 مشاهده)

اهداف: نظر به اهمیت توانمندسازی و حمایت مراقبان خانوادگی، این مطالعه به بررسی تأثیر مشارکت فعال مراقبان در گروه‌های حمایتگر بر فشار مراقبتی و بهزیستی معنوی آنان پرداخت.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه نیمه‌تجربی تک‌گروهه با اندزه گیری مکرر، 32 مراقب خانوادگی عضو انجمن آلزایمر ایران، که حداقل یک سال تجربه مراقبت داشتند در مطالعه وارد شدند و طی 4 ماه در 32 جلسه منظم گروهی، درخصوص بیماری آلزایمر، اصول مدیریت مراقبت از سالمند و خود، حمایت معنوی و روانی از یکدیگر و رویایی و حل مشکلات مراقبت مطرح شد و به تدریج رهبری گروه به اعضای داوطلب سپرده شد. جلسات در سطح جامعه و با مدیریت و برنامه ریزی اعضای گروه‌ها در دو فرهنگسرا و یک مرکز مراقبت روزانه سالمندان بر گزار شد. داده‌ها از طریق پرسش‌نامه‌های سنجش فشار مراقبت و بهزیستی معنوی جمع‌آوری و با آزمون تحلیل واریانس با داده‌های تکراری در سطح معنی‌داری 0/05 تحلیل شد.

یافته‌ها: میانگین بهزیستی معنوی طی سه بار اندازه‌گیری به ترتیب 26/029 و 34/029 و 34/471 و برای فشار مراقبتی به ترتیب 40/118، 32/706، 31/265 بود. تحلیل واریانس تفاوت معنی‌داری را در سه بار اندازه‌گیری برای بهزیستی معنوی (0/005P=) و فشار مراقبتی (0/001P≤) نشان داد.

نتیجه‌گیری: مشارکت فعال در گروه‌های حمایتگر برای مراقبان، مصداق توانمندسازی آنان برای رویارویی با مشکلات مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر است. برنامه‌هایی از این دست، با کاهش فشار مراقبتی و ارتقای سلامت معنوی، منجر به رویایی مؤثرتر مراقب با عوارض منفی مراقبت می شوند. حفظ و ارتقای سلامت مراقبان به استمرار برنامه‌های آموزشی و حمایتی از آنان نیازمند است و این مهم نیز ضرورت تدوین سیاست‌های بهداشتی و حمایتی مؤثر را می‌طلبد.

متن کامل [PDF 455 kb]   (4782 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۹/۹/۲۹ | پذیرش: ۱۳۸۹/۱۲/۱ | انتشار: ۱۳۹۰/۱/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb