دوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1393 )                   جلد 9 شماره 2 صفحات 160-167 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Soltanmohamadi Y, Hassani Mehraban A, Taghizade G, Akbarfahimi M, Alahyari F. Validity and Reliability of the Persian Version of Lawton Instrumental Activities of Daily Living Scale Among Patients With Dementia. Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2014; 9 (2) :160-167
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-638-fa.html
سلطان محمدی یاسمین، حسنی مهربان افسون، تقی زاده قربان، اکبرفهیمی ملاحت، اللهیاری فخری. روایی و پایایی نسخه فارسی‌شده مقیاس فعالیت‌های کارساز روزمره زندگی لوتون در مبتلایان به دمانس. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1393; 9 (2) :160-167

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-638-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- گروه کاردرمانی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ، a-mehraban@tums.ac.ir
3- گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
4- انجمن آلزایمر ایران
چکیده:   (8706 مشاهده)
اهداف: مقیاس فعالیت‌های کارساز روزمره زندگی لوتون یکی از رایج‌ترین ابزارهای ارزیابی فعالیت‌های کارساز زندگی در افراد مبتلا به دمانس محسوب می‌شود، اما تاکنون روایی و پایایی آن در جامعه ایرانی صورت نگرفته است. هدف این مطالعه، بررسی روایی و پایایی نسخه فارسی شده مقیاس فعالیت های کارساز روزمره زندگی لوتون در بیماران مبتلا به دمانس بود. 
مواد و روش‌ها: به منظور ترجمه پرسش‌نامه، از الگوی رویکرد ارزیابی بین المللی کیفیت زندگی (IQOLA) استفاده گردید. پس از انجام ترجمه رو به جلو و برگردان به منظور تعیین روایی، نسخه ترجمه شده لوتون که شامل هشت مورد از جمله توانایی استفاده از تلفن، خرید، آماده کردن غذا، خانه‌داری، شستن لباس‌ها، نوع حمل ونقل، مصرف داروها و انجام امور مالی است، در اختیار پنج نفر کارشناس خبره در این حوزه قرار گرفت. برای بررسی پایایی آزمون نیز از شیوه آزمون-آزمون مجدد پس از یک هفته و پایایی بین آزمونگران استفاده شد. همسانی درونی آیتم‌ها نیز با ضریب آلفای کرونباخ مورد بررسی قرار گرفت. نتایج براساس اطلاعات حاصل از شصت فرد سالمند مبتلا به دمانس مراجعه‌کننده به انجمن آلزایمر ایران گزارش گردیده است.
یافته‌ها: توافق نظر کارشناسان در مورد روایی محتوایی بدین صورت بود که مناسب بودن پنج سؤال را خوب و بالاتر ارزیابی کردند، مناسب بودن یک سؤال را خیلی خوب و دو سؤال را از متوسط به بالا ارزیابی کردند. در تمامی موارد، در توزیع ارزیابی داوران از سؤالات تفاوت آماری معناداری مشاهده نشد (05/P>0). همبستگی کل آزمون در اجرای مرتبه اول و دوم (993/r=0 و SEM=0/238) و (0/996- 988/CI:0) و همبستگی کل بین آزمونگر اول و دوم بسیاربالا بود (001/r=0/961 ،P<0) که حاکی از پایایی خوب آزمون است. همبستگی سؤالات با نمره کل آزمون متوسط .(0.606>r>0.427)
نتیجه‌گیری: نتایج نشان می‌دهد که نسخه فارسی مقیاس لوتون از روایی مطلوبی برخوردار است. همچنین میزان ضریب همبستگی آزمون در اجراهای متوالی و اجرا توسط آزمونگران متفاوت بالا بود که خود حاکی از اعتبار بالای آزمون است. این پرسش‌نامه به عنوان یک ابزار مناسب در ارزیابی فعالیت‌های کارساز روزمره زندگی در بیماران مبتلا به دمانس است و می‌توان آن را در اختیار پژوهشگران، متخصصان بالینی و مراکز درمانی قرار داد تا در کنار دیگر آزمون‌ها، ارزیابی دقیق تر و جامع‌تری از این بیماران به عمل آید.
متن کامل [PDF 577 kb]   (3293 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کاردرمانی
دریافت: 1392/11/21 | پذیرش: 1393/2/30 | انتشار: 1393/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb