مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- ، jyounesi@uswr.ac.ir
چکیده:   (5085 مشاهده)
هدف : افزایش جمعیت سالمند در کشور همراه با انواع بیماریها و مشکلات تهدید کننده جسم و روان آنها از یک سو و از سوی دیگر، تحولات اجتماعی اقتصادی و تغییر شیوه زندگی فردی و خانوادگی، باعث افزایش تعداد موسسات نگهداری سالمندان شده است. پژوهش حاضر با درنظر گرفتن اهمیت تاثیر محیط زندگی بر جنبه­های مختلف سلامت روان، به بررسی و مقایسه میزان استرس،اضطراب،افسردگی سالمندان ساکن آسایشگاه و ساکن منزل پرداخته است.
روش: در مطالعه توصیفی- مقایسه­ای حاضر، تعداد 436 سالمند(218 سالمند ساکن آسایشگاه و 218سالمند ساکن منزل) در تهران، با روش نمونه­گیری غیر تصادفی انتخاب شدند و به پرسشنامه (DASS-21)، که توسط پژوهشگران بصورت رو در رو تکمیل شد.داده­ها با استفاده از نرم افزار (spssv.20) برای محاسبه آزمون T مستقل پردازش شدند.
یافته ها: میانگین و انحراف معیار اضطراب، استرس، افسردگی سالمندان ساکن آسایشگاه (11.34±37.75)، بیش از سالمندان ساکن منزل (5.64±26.68) می­باشد و این تفاوت ها در سطح(  p≤ 0/05 ) معنی دار است .
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد استرس، اضطراب و افسردگی در سالمندان ساکن آسایشگاه بیشتر از سالمندان منزل است. لذا مشارکت ﺧــﺎﻧﻮادﮔﻲ در ﺟﻬــﺖ ﺗــﺪارک رﻓــﺎه و آﺳــﺎﻳﺶ رواﻧــﻲ ﺳﺎﻟﻤﻨﺪ، حمایت مسئولان با پوشش بیمه­ای مناسب برای سالمندان، ایجاد مراکز مراقبتی و خدمت رسانی روزانه و حمایت از مراقبت دهندگان خانوادگی برای رﺳـﻴﺪن ﺑـﻪ ﺳﻄﺢ ﺑﺎﻻﺗﺮی از ﺑﻬﺪاﺷـﺖ روان در اﻳـﻦ ﮔـﺮوه می­تواند موثر واقع شود.
 
متن کامل [PDF 1780 kb]   (1506 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/4/23 | پذیرش: 1397/6/21 | انتشار: 1397/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb