مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی ، Hasanvand121@gmail.com
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد
چکیده:   (236 مشاهده)
مقدمه: مطالعه حاضر با هدف تاثیر هشت هفته تمرینات ترکیبی و مکمل جینکوبیلوبا بر عامل نروتروفیک مشتق از مغز سالمندان مرد افسرده انجام گرفت.
مواد و روش ها : 40 سالمند مرد افسرده به صورت مشارکت داوطلبانه در چهار گروه 10 نفری تمرینات ترکیبی، مکمل جینکوبیلوبا، تمرین ترکیبی همراه با مکمل جینکوبیلوبا و کنترل قرار گرفتند. در مرحله پیش آزمون خونگیری از آزمودنی­ها در آزمایشگاه تخصصی نور انجام گرفت سپس در گروه تمرین ترکیبی، شرکت­کنندگان به مدت هشت هفته و هر هفته 3 جلســه به تمرین مورد نظر در سالن شهید چاغروند شهر خرم آباد  پرداختند. در گروه مصرف عصاره جینکوبیلوبا، آزمودنی­ها به مدت هشت هفته و هر روز به مقدار 80 میلی گرم به مصرف عصاره مورد نظر پرداختند. در گروه تمرین ترکیبی همراه با مصرف عصاره جینکوبیلوبا، آزمودنی­ها به مدت 8 هفته و هر هفته 3 جلسه به انجام تمرینات ترکیبی پرداختند و همچنین در طول این مدت هر روز به مقدار 80 میلی گرم به مصرف عصاره مورد نظر پرداختند. 24 ساعت پس از اخرین جلسه تمرینی مجددا از آزمودنی­ها خونگیری انجام شد. داده­های به دست آمده با استفاده از آزمون­های تی وابسته و تحلیل کوواریانس تک متغیری و آزمون تعقیبی بنفرونی تحلیل شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که هشت هفته تمرین ترکیبی، مصرف مکمل جینکوبیلوبا و ترکیبی از تمرین مکمل جینکوبیلوبا باعث افزایش معنی­دار عامل نروتروفیک مشتق از مغز مردان سالمند افسرده گردید (05/0 P<). دیگر نتایج حاکی از افزایش بیشتر مقدار عامل نروتروفیک مشتق از مغز گروه تمرین ترکیبی همراه با مصرف مکمل جینکوبیلوبا (78/84) در مقایسه با تمرین ترکیبی (37/74) و مصرف جینکوبیلوبا (20/72) به تنهایی بود (05/0 P<).
نتیجه­گیری
: به طور کلی نتایج حاکی از این می­باشد که متخصصانی که با سالمندان کار می­کنند احتمالا می­توانند از تعامل تمرین ترکیبی همراه با مصرف عصاره جینکوبیلوبا در بهبود ظرفیت عملکردی مغز استفاده نمایند.
متن کامل [PDF 1305 kb]   (78 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1398/6/14 | پذیرش: 1399/9/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb