مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، mohammadifarahnaz@gmail.com
چکیده:   (230 مشاهده)
مقدمه: مشارکت اجتماعی در سالمندان یکی از عوامل کلیدی در مباحث سالمندی فعال است. مشارکت اجتماعی سالمندان تحت تاثیر مجموعه ای از عوامل زمینه ای قرار می گیرد.مطالعه حاضر با هدف تبیین عوامل تسهیلگر و موانع مشارکت اجتماعی سالمندان مقیم جامعه انجام گرفته است.
مواد و روش ها:پژوهش حاضر یک مطالعه کیفی با رویکرد گراندد تئوری می باشد. جامعه مورد مطالعه را، سالمندان مقیم جامعه  تشکیل دادند که توانایی برقراری ارتباط موثر و تمایل به مشارکت در تحقیق را دارا بودند. جمع آوری اطلاعات با روش مصاحبه ی عمیق نیمه ساختارمند انجام شد. نمونه گیری در شروع به صورت هدفمند و در ادامه به صورت نظری تا اشباع اطلاعات ادامه یافت. در مجموع با 15مشارکت کننده مصاحبه شد. مصاحبه با هر مشارکت کننده در مجموع 45 تا 60 دقیقه به طول انجامید ( هر جلسه 20 الی 30 دقیقه). جهت تجزیه و تحلیل داده ها از روش تجزیه و تحلیل اشتراوس و کوربین 2015 استفاده گردید.
یافته ها: سه مقوله اصلی مستخرج از این مطالعه عبارتند از : سالمند مشارکت طلب، خانواده مشارکت پرور و ظرفیت جامعه برای مشارکت اجتماعی سالمند . هر یک از طبقات اصلی دارای زیر مقوله هایی هستند که در مجموع برای سه مقوله یازده زیر مقوله پدیدار گردید.
نتیجه گیری: تسهیل مشارکت اجتماعی در سالمندان  ،متاثر از عملکرد فرد، خانواده و جامعه به صورت همزمان می باشد.و لازم است که در این زمینه ها برنامه ریزی مناسب انجام پذیرد. فراهم نمودن عوامل تسهیل کننده جهت توسعه مشارکت اجتماعی در  سالمندان می تواند حرکت به سمت سالمندی فعال را تسهیل نماید.
متن کامل [PDF 972 kb]   (90 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1399/6/19 | پذیرش: 1399/11/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb