مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- سلامت سالمندی ، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل ، بابل، ایران.
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران. ، samaneh.pourhadi@gmail.com
3- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران.
4- مرکز تحقیقات علوم اعصاب، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران.
5- سلامت سالمندی و مربی خدمات بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران.
چکیده:   (500 مشاهده)
اهداف: سرعت زیاد رشد جمعیت سالمندان موجب جلوهء ­بیشتر مشکلاتی نظیر کاهش استقلال می‌شود. با توجه به اهمیت انجام مستقل فعالیت‌های روزمره زندگی در سالمندان، این مطالعه با­هدف تعیین ارتباط بین حمایت اجتماعی، وضعیت شناختی و علائم افسردگی با فعالیت‌های روزمره زندگی در سالمندان شهر­امیرکلا انجام گرفت
مواد و روش‌ها: این مطالعه مورد شاهدی همسان شده قسمتی از فاز اول طرح ­کوهورت سالمندان شهر­امیرکلا است که بر روی کلیه افراد ۶۰­سال و بالاتر شهر­امیرکلا انجام‌شده است. برای گردآوری داده‌ها از پرسشنامه­های مختلف شامل مشخصات دموگرافیک، ارزیابی مختصر ذهنی، شاخص حمایت اجتماعی دوک، افسردگی سالمندان، فعالیت‌های روزانه زندگی و فعالیت‌های ابزاری روزانه زندگی استفاده گردید. تجزیه‌وتحلیل آماری متغیرها با استفاده از آزمون‌های آماری توصیفی (فراوانی، میانگین و انحراف معیار) و تحلیلی (تی مستقل، رگرسیون لجستیک شرطی) استفاده گردید و در سطح معناداری ( P<۰.۰۵ ) با کمک نرم­افزار SPSS ( نسخه ۲۱) انجام شد.
 یافته‌ها: در این مطالعه میانگین وضعیت شناختی در سالمندان بدون ناتوانی در انجام فعالیت­های روزمره زندگی به‌طور معنی‌داری بیشتر از سالمندان با ناتوانی در انجام فعالیت­های روزمره زندگی بود (۰/۰۰۱=p). همچنین در سالمندان با ناتوانی در انجام فعالیت­های روزمره زندگی، میانگین نمره افسردگی و وجود بیماری به‌طور معنی‌داری بیشتر و میانگین حمایت اجتماعی و توانایی برای انجام فعالیت‌های ابزاری روزانه زندگی به‌طور معنی‌داری کمتر بود (۰/۰۰۱=p). یافته‌های آنالیز رگرسیون لجستیک شرطی تعدیل شده نشان ­داد که در سالمندان دارای اختلال شناختی، بیماری های مزمن و نابرخوردار از حمایت اجتماعی، شانس ناتوان شدن در  انجام فعالیت‌های روزمره زندگی بیشتر است(۰/۰۵p<).  
نتیجه‌گیری: وجود اختلال شناختی و ابتلا بیماری های مزمن همزمان در سالمندان، بیشترین نقش را در ایجاد  ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی داشته است. این در حالی است که افزایش حمایت اجتماعی در افزایش توانایی انجام فعالیت‌های روزمره زندگی سالمندان مؤثر بوده است، لذا غربالگری سالانه سالمندان از­نظر وضعیت سلامت و  ابتلا به بیماری های مزمن، وجود وضعیت شناختی و بهبود و گسترش شبکه حمایت اجتماعی سالمندان می‌تواند نقش ­مؤثری در پیشگیری از ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره داشته باشد.
متن کامل [PDF 1653 kb]   (250 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1399/8/10 | پذیرش: 1400/3/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb