مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد پرستاری سالمندی، دانشکده پرستاری، کارگروو دانشجویی مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران.
2- استادیار گروه آموزشی پرستاری و سلامت سالمندان، دانشکده پرستاری، مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران. ، ajam.h@gmu.ac.ir
3- دانشیار گروو آموزشی پرستاری داخلی جراحی، دانشکده پرستاری، مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران.
4- استادیار گروو آموزشی پرستاری سلامت جامعه و مدیریت پرستاری، دانشکده پرستاری، مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران.
چکیده:   (202 مشاهده)
مقدمه: پرفشاری خون یکی از شایعترین بیماری های مزمن در در دوران سالمندی است که با مداخله مناسب می توان خودمراقبتی و کیفیت زندگی در سالمندان مبتلا را بهبود بخشید. لذا این مطالعه با هدف تعیین تاثیر مداخله مبتنی بر مدل ۵A بر خودمراقبتی و کیفیت زندگی سالمندان مبتلا به پرفشاری خون انجام شد.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر مطالعه ای نیمه تجربی است که بر روی ۸۰ سالمند مبتلا به پرفشاری خون مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان گناباد در سال ۱۳۹۹ انجام شد. واحدهای پژوهش به صورت در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه آزمون و کنترل تخصیص یافتند. سپس گروه آزمون تحت مداخله بر اساس مدل ۵A به مدت دوماه قرار گرفت و گروه کنترل تنها آموزش های رایج مراکز خدمات سلامت را دریافت کردند .اطلاعات با استفاده از فرم اطلاعات دموگرافیک و فرم ثبت فشارخون بیمار، پرسشنامه خودمراقبتی پرفشاری خون سالمندان و پرسشنامه اختصاصی سنجش کیفیت زندگی سالمندان در قبل و بعداز مداخله جمع آوری گردید. تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از آزمونهای آماری تی مستقل، تی زوجی، من ویتنی، کای اسکوئر و فیشر با استفاده از نرم افزار(SPSS) نسخه ۲۰ انجام شد.
یافته ها: دو گروه مورد مطالعه از نظر متغیرهای دموگرافیک همگن بودند. میانگین نمره خودمراقبتی بعد از مداخله در گروه آزمون(۴/۷۷ ± ۵۰/۹۵)  نسبت به قبل از مداخله (۵/۸۳ ± ۴۶/۶۷) و در مقایسه با گروه کنترل (۴/۸۶ ± ۴۰/۹۲)  به صورت معنی داری افزایش یافت (۰/۰۰۱P<). میانگین نمره کیفیت زندگی بعد از مداخله در گروه آزمون (۶/۷۶ ± ۳۹/۰۲) نسبت به قبل از مداخله (۸/۰۳ ± ۳۳/۶۵) و در مقایسه با گروه کنترل (۷/۱۹ ± ۲۴/۹۷) به صورت معنی داری بعد از مداخله افزایش یافت (۰/۰۰۱P<).
نتیجه گیری: از آنجا که مداخله مبتنی بر مدل ۵A می تواند باعث ارتقا خودمراقبتی و کیفیت زندگی سالمندان مبتلا به پرفشاری خون شود لذا به نظر می‌رسد به‌کارگیری مدل ۵A  در سیستم سلامت به‌عنوان یک مداخله مؤثر، سریع، در دسترس و آسان می‌تواند در بهبود وضعیت سلامت مددجویان به‌ویژه سالمندان مؤثر باشد.
متن کامل [PDF 1662 kb]   (126 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1399/10/21 | پذیرش: 1400/2/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb