مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران. ، Hosseinkhazanin@gmail.com
2- استاد گروه آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران.
3- . رشید دانشجوی دکترای آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران.
چکیده:   (306 مشاهده)
هدف: ترس از سقوط در بعضی از سالمندان، می‌تواند به یک بیماری ناتوان‌کننده مبدل گردد. ترس از افتادن می‌تواند پیامدهای منفی ازجمله کاهش انجام کارها در زندگی روزمره، کاهش فعالیت‌های فیزیکی و کیفیت زندگی پایین‌تر را به همراه داشته باشد هدف از پژوهش حاضر اثر ۸ هفته تمرینات منتخب فال پروف بر ترس از سقوط و کیفیت زندگی سالمندان بوده است.
روش بررسی: این پژوهش از نوع تحقیقات نیمه تجربی بود که در سال ۱۳۹۸ انجام شد. جامعه آماری این پژوهش را ۵۳ نفر از سالمندان  مراکز نگهداری شهر رشت تشکیل دادند. با توجه به معیارهای ورود و خروج از مطالعه و محدودیت آزمودنی‌ها ۲۴ نفر واجد شرایط تحقیق با بازه سنی ۷۴-۶۰ سال به‌صورت دسترس به‌عنوان نمونه تحقیق انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه تجربی( ۴/۴۸ ±۶۶/۴۱ ،۱۲n= ) و کنترل(۲/۴۰±۶۶/۱۶  ،۱۲ n=)قرار گرفتند، تمرینات فال پروف شامل مجموعه ای از تمرینات چند حسی  (بینایی، وستیبولار، حسی پیکری)،کنترل مرکز ثقل، راهبرد های قامتی و تمرینات قدرتی که شامل رفتن روی پنجه و پاشنه، بازکردن و خم کردن زانو، نزدیک کردن ران و دور کردن ران بود. پیشرفت تمرینات با توجه به اصل اضافه بار و شرایط افراد تغییر میکرداین تمرینات به مدت ۸ هفته و ۳ جلسه در هفته و هرجلسه به مدت ۶۰ دقیقه انجام گرفت. برای تجزیه تحلیل داده‌ها از آزمون  t زوجی برای مقایسه درون‌گروهی و از آزمون تحلیل کوواریانس برای مقایسه تفاوت بین گروهی استفاده شد. تحلیل آماری داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS در سطح معناداری (۰۰۵ p<) انجام شد.
یافته ها: نتایج تحقیق حاضر حاکی از آن بود ترس از سقوط ۰/۰۰۱ p<"و کیفیت زندگی ۰/۰۱۰ p<در گروه تجربی بهبود معنی دار یافت درحالی‌که این نمرات در گروه کنترل بهبودی را نشان نداد.
نتیجه گیری: از این رو نتایج به دست آمده از این تحقیق، حاکی از آن است که تمرینات منتخب فال پروف موجب بهبودی ترس از سقوط و کیفیت زندگی سالمندان شد. که با توجه به عدم بهبودی ترس از سقوط و کیفیت زندکی سالمندان در گروه کنترل میتوان بهبودی در تمام شاخص هارا به اثر گذاری این تمرینات نسبت داد. با توجه به اثر چند بُعدی بودن تمرینات فال پروف و اینکه با توجه به چند عاملی بودن خطر سقوط ازاین تمرینات میتوان در برنامه های توانبخشی سالمندان در خانه به ویژه مراکز نگهداری سالمندان، استفاده شود.
متن کامل [PDF 1158 kb]   (221 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1399/11/11 | پذیرش: 1400/1/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb